Passiflora tripartita var. mollissima

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Passiflora tripartita var. mollissima
Meyve
Meyve
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Takım: Malpighiales
Familya: Passifloraceae
(Çarkıfelekgillergiller)
Cins: Passiflora
Tür: P. tripartita
Alt tür: P. tripartita var. mollissima
Üçlü adı
Passiflora tripartita var. mollissima
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Passiflora tripartita var. mollissima ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Passiflora tripartita var. mollissima ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Passiflora tripartita var. mollissima, çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından çarkıfelek cinsinin bir varyetesi.

Muz şeklinde meyvelere sahip olduğu için İngilizcede "Muz passiflorası" olarak da adlandırılmaktadır. Anavatanı Venezuela ve Peru'dan Amerika'nın fethi sonrası İspanyollar aracılığıyla dünyaya yayılmıştır. Meyvelerinin lezzetli olması nedeniyle gıda endüstrisinde kulllanılmaktadır. Meyveleri meyve suyu,tatlı yapımında kullanıldığı gibi çiğ olarak da tüketilebilmektedir. Soğuğa dayanıklı bir tür değildir. Bununla birlikte, bu tür ile neredeyse aynı özelliklere sahip Passiflora tarminiana ile birlikte Hawaii ve Yeni Zelanda gibi sonradan getirildiği ülkelerde hızlı yayılması ve yerel bitki örtüsüne zarar vermesi sebebiyle istilacı tür olarak değerlendirilmektedir. Öyle ki Yeni Zelanda devleti bu bitkinin ülke sınırları içerisinde satışını, dağıtımını ve üretimini yasaklamıştır.