Passiflora tarminiana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Passiflora tarminiana
Starr 010423-0060 Passiflora tarminiana.jpg
Curuba.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Malpighiales
Familya: Passifloraceae
(Çarkıfelekgillergiller)
Cins: Passiflora
Tür: P. tarminiana
İkili adı
Passiflora tarminiana
Coppens & V.E.Barney
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Passiflora tarminiana ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Passiflora tarminiana ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Passiflora tarminiana, çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından çarkıfelek cinsinin bir türü.

Passiflora tripartita var. mollissima 'ya benzeyen ve meyveleri yenebilir özelliğe sahip çarkıfelek cinsinden bir bitki türüdür. Passiflora alt cinsi içerisindeki Tacsonia üst seksiyonunda sınıflandırılır. Aynen mollisima gibi muza benzeyen meyveler verip, bu meyveleri P. mollisima türü gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte meyveleri Yeni Zelanda gibi ülkelerde yenilmekteyken Hawai gibi yerlerde yavan, tatsız bulunmaktadır. Bu tür, şu özellikleri ile P. mollissima'dan ayrılabilir.

Kulakçıklar P. tarminiana'da küçük boyda olup kalıcı olmayan niteliktedir buna karşın P. mollisima türünde bu kulakçıklar daha büyük ve kalıcıdır. Çanak yaprak ve yapraklar P. tarminiana türünde çiçek tüpüne çok diktir veya geri çevrilmiş ters haldedir buna karşın P. mollisima'da çiçek tüpüne bu kadar yakın bir yaprak, çanak yaprak duruşu bulunmamaktadır. Diğer taraftan her iki bitki türü de kısa bir çiçek tüpüne sahip olsa da P. tarminiana'nın çiçek tüpü P. mollisima'dan daha kısadır. Ayrıca hastalıklara P. tarminiana, P. mollisima'dan daha dayanıklıdır.

Açmaya yakın bitkinin goncası

Passiflora tarminiana, P. mollisima türü gibi soğuğa dayanıklı değildir ancak -3 dereceye kadar olan soğuğa dayanabilmektedir. Bununla birlikte yayılıcı ve işgalci bir tür olup ısı koşullarına uygun, pek çok yere uyum sağlamıştır. Öyle ki P. mollisima türünden bile daha yayılıcı olması yerel bitki örtüsünü ortadan kaldırması sebebiyle sonradan getirildiği Hawai ve Yeni Zelanda'da zirai, biyolojik mücadele yapılmakta ve yayılması kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Aynen P. mollisima gibi P.tarminianada Yeni Zelanda'da üretilmesi, alımına satımına sınırlamalar getirilmiştir.