Pasifik İttifakı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pasifik İttifakı

  Pasifik İttifakı
Kuruluş 2012
Üyeler 4
Resmî diller İspanyolca
Lider Enrique Peña Nieto
Resmî site http://www.alianzapacifico.net

Pasifik İttifakı (İspanyolca: Alianza del Pacífico), Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili olarak Amerika ülkelerinden oluşan bir gümrük birliğidir[1].

Yüksek iş potansiyeli ve vizyonu ile dinamik bir ittifak blok olarak kurulan Pasifik İttifakı, dünyanın 8. büyük ekonomisini oluşturuyor[2]. Pasifik İttifakı üyeleri, 214 milyona ulaşan nüfusu, 1,7 trilyon dolar yurt içi hasıla ve yaklaşık 1 trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmiyle bölgenin önde gelen ekonomik birlikteliğini temsil ediyor[3].

Resmi olarak haziran 2012'de kurulan Pasifik İttifakı, liberalleştirme konusunda hızlı adımlar atıp yabancı yatırımlara odaklandı. Türkiye[4], ABD, Japonya, İspanya, Kanada, Avustralya ve Uruguay ile birlikte gözlemci ülkeler arasına katılan son ülkelerden biri oldu.

Uluslararası ticaret için rekabetçi avantajlar sunan Pasifik İttifakı, aynı zamanda hizmet, sermaye, yatırım ve işgücünün entegrasyonunda da stratejik platform görevini üstlendi. Kişi başı geliri 14 bin 735 dolar olan Pasifik İttifakı, Latin Amerika gelirinin yüzde 34'ü, dünya gelirinin ise yüzde 2,7'si ile bölgenin en büyük ikinci ekonomisi konumunda bulunuyor.

Dünya ticaretinin yüzde 2,9'unu gerçekleştiren Pasifik İttifakı'nın, IMF'nin değerlendirmelerine göre, 2018 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında önemli bir yerde olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]