İçeriğe atla

Paseo de la Reforma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paseo de la Reforma
Şerit sayısı{{{şerit_sayısı}}}
Bitiş noktası{{{bitiş_noktası}}}
KonumMeksiko, Meksika
Metro bağlantısı{{{metro_bağlantısı}}}
Önemli yapılar{{{önemli_yapılar}}}

Paseo de la Reforma, Meksika'nın başkenti Meksiko'nun merkezinde bulunan cadde. 1860'larda, Avrupa'daki bulvarlar örnek alınarak Ferdinand von Rosenzweig tarafından tasarlandı. Meksika'ya Fransız müdahalesi sonrasında ülkenin başına geçen İmparator I. Maximilian'ın, yaşadığı ve şehrin güneybatı kenarında bulunan Chapultepec Kalesi ile şehir merkezi arasında bağlantı kurulması amacıyla inşa edildi. Önceleri, Maximilian'ın eşi ve kuzeni olan Charlotte'a atfen Paseo de la Emperatriz adı kullanılsa da; Benito Juárez'in ülke yönetimini tekrar devralması ve Maximilian'ın idam edilmesi sonrasında, Reform Savaşı'na atfen caddenin adı Paseo de le Reforma olarak değiştirildi.

Ülkenin en yüksek dört binası arasında yer alan, şehrin ise en yüksek üç binası olan Torre Reforma, Torre BBVA Bancomer, Torre Mayor'un yanı sıra ülkenin diğer bazı yüksek binaları da cadde üzerinde bulunur. Bağımsızlık Meleği, Devrim Anıtı gibi anıt ve heykeller, bazı ülkelerin dış temsilcilikleri, Chapultepec ve parkın içinde bulunan Modern Sanat Müzesi, Ulusal Antropoloji Müzesi, Tamayo Çağdaş Sanat Müzesi gibi müzeler gibi çeşitli yapılar da cadde üzerinde yer alır.

Anıt ve heykeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Cadde üzerinde, Meksika ve Amerika tarihiyle alakalı birçok kişi ve olaya atfedilen anıt ve heykel bulunur. Meksika Bağımsızlık Savaşı'nın kazanılmasının 100. yılı anısına 1910'da inşa edilen ve ülkenin ulusal sembollerinden biri olan Bağımsızlık Meleği adlı anıtsal sütun cadde üzerinde yer alır. Anıtın alt kısmında, ülke tarihinde önemli yer edinen devlet adamları ve askerî personelin mezarları da bulunmaktadır. Chapultepec'in girişinde, Chapultepec Muharebesi'nde savaşan, yaşları 13 ile 19 arasında değişen altı erkek çocuk ve genç (Niños Héroes adıyla anılmaktadırlar) anısına yapılan anıt bulunur. Yine cadde üzerinde Kristof Kolomb Anıtı, Cuauhtémoc Anıtı, Avcı Diana Çeşmesi, Petróleos Çeşmesi, Simón Bolívar Heykeli, José de San Martín Heykeli, Cuitlahuac Heykeli yer almaktadır. Bunlara ek olarak, Meksika veya Amerika tarihiyle alakası olmayan kişilere adanmış anıt ve heykeller mevcuttur; Türkiye'nin kurucu cumhurbaşkanı Atatürk'ün heykeli buna bir örnektir.

Diğer yapı ve yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Caddenin sonunda, günümüzde Ulusal Tarih Müzesi adıyla hizmet veren Chapultepec Kalesi, Chapultepec Hayvanat Bahçesi, Ulusal Antropoloji Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve Tamayo Çağdaş Sanat Müzesi'nin yer aldığı Chapultepec bulunur. Amerika Birleşik Devletleri,[1] Avrupa Birliği, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Filistin, İran, Japonya, Kanada, Kazakistan, Peru ve Ukrayna dış temsilcilikleri cadde üzerinde yer alır. Ülkenin en yüksek dört binası arasında yer alan, şehrin ise en yüksek üç binası olan Torre Reforma, Torre BBVA Bancomer, Torre Mayor'un yanı sıra ülkenin diğer bazı yüksek binaları da Paseo de la Reforma üzerindedir.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'nin Missouri eyaletinin Kansas City şehrinde yer alan The Paseo adlı bulvar, Paseo de la Reforma model alınarak oluşturulmuş ve adı da buraya atfen konmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ramirez, Kenya (27 Ekim 2011). "Embajada de EU se muda de Reforma a Nuevo Polanco" (İspanyolca). Excélsior. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2016. 
  2. ^ Isaacson, Darlene (2003). Kansas City In Vintage Postcards (İngilizce). Charleston: Arcadia Publishing. ss. 84. ISBN 978-0738531793. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jiménez, Víctor (1994). Historia del Paseo de la Reforma (İspanyolca). Meksiko: Democracia Ediciones. 
  • Martínez Assad, Carlos (2005). La patria en el Paseo de la Reforma (İspanyolca). Meksiko: Fondo de Cultura Económica de Universidad Nacional Autónoma de México. 
  • Poniatowska, Elena (2009). Paseo de la Reforma (İspanyolca). Meksiko: Joaquín Mortiz. 
  • Ulloa del Río, Ignacio (1997). El Paseo de la Reforma, crónica de una época (1864–1949) (İspanyolca). Meksiko: Meksiko Ulusal Otonom Üniversitesi. 
  • Zavala, Silvio (1997). En defensa del Paseo de la Reforma (İspanyolca). Meksiko: İberoamerikan Üniversitesi.