İçeriğe atla

Park Güell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Park Güell
Parc Güell (Katalanca)
Parkın girişindeki iki bina
Harita
TürPark
KonumBarcelona
 İspanya
Yüzölçümü17,18 ha
Açılış1926 (98 yıl önce) (1926)
KurucuEusebi Güell
TasarımcıAntoni Gaudí
SahibiBarselona Kent Konseyi
DurumAçık
Resmî siteparkguell.barcelona
Giriş merdivenleri
KonumAntoni Gaudí'nin eserleri
KriterKültürel, (i), (ii), (iv)
Referans320-001
Tescil1984 (8. oturum)
Uzatma2005
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
TürTaşınamaz
KriterAnıt
Belirleme24 Temmuz 1969
Referans no.RI-51-0003818

Park Güell, (KatalancaParc Güell Katalanca telaffuz: [ˈpaɾɡ ˈɡweʎ]; İspanyolcaParque Güell) İspanya Barselona'da bulunan bahçelerden ve mimari unsurlardan oluşan bir kamu parkıdır.[1] Park Güell, Barselona'nın Gràcia bölgesinde bulunan La Salut'ta yer almaktadır.[2] Katalan bir girişimci Eusebi Güell tarafından kentleşme göz önünde bulundurularak, parkın tasarımını ünlü bir mimar ve Katalan modernizminin yüzü olan Antoni Gaudí'ye verildi.

Park 1900'den 1914'e kadar inşa edildi ve resmî olarak 1926'da halka açıldı. 1984 yılında UNESCO, parkı "Antoni Gaudi'nin Eserleri" adı altında bir Dünya Mirası Alanı olarak ilan etti.[3]

Park Güell, Gaudí'nin natüralist dönemine (20. yüzyılın ilk on yılı) ait sanatsal zenginliğinin bir yansımasıdır. Bu dönemde mimar, organik şekillerden ilham alarak tarzını mükemmelleştirdi. Köklerini geometri analizine dayanan bir dizi yeni yapısal çözümü uygulamaya koydu. Katalan sanatçı buna yaratıcı özgürlüğü ve yaratıcı, dekoratif bir yaratımı ekliyor. Bir nevi barokluktan yola çıkan eserleri, rasyonel katılıktan ve her türlü klasik öncülden uzak, biçim ve hacim açısından yapısal bir zenginliğe kavuşuyor. Gaudí, Park Güell'in tasarımında tüm arkitektonik dehasını açığa çıkardı ve organik tarzının sembolü haline gelecek ve Kutsal Aile Bazilikası ve Kefaret Kilisesi'nin yaratılmasıyla sonuçlanacak yenilikçi yapısal çözümlerinin çoğunu uygulamaya koydu. (KatalancaSagrada Familia).

Güell ve Gaudí, doğal bir parkın içinde yer alan bu alanı tasarlayarak, maksimum konfor sağlamak için en son teknolojik gelişmelerle donatılmış, sanatsal bir dokunuşla tamamlanmış, yüksek kaliteli evlerden oluşan organize bir bölge hayal ettiler. Ayrıca parkın ortak öğelerinde hem patron hem de mimar tarafından paylaşılan birçok siyasi ve dini idealin sentezini yapmaya çalıştıkları için sembolizmden güçlü bir şekilde etkilenen bir topluluk tasavvur ettiler: Bu nedenle, özellikle Katalan ülkelerinin temsil edildiği giriş merdiveninde siyasi Katalanizm'den ve aslında bir şapel olarak tasarlanan Monumento al Calvario'da Katoliklikten kaynaklanan belirgin kavramlar bulunur. Mitolojik unsurlar o kadar önemlidir ki; Güell ve Gaudí'nin park anlayışı da belirgin bir şekilde Delfi Apollon Tapınağı'ndan esinlenmiştir.

Gaudi Evi Müzesi

Park aslında ticari açıdan başarısız bir konut alanının parçasıydı ve parka adını veren Kont Eusebi Güell'in fikriydi. İngiliz bahçeşehir hareketinden ilham almıştır. Alan, Muntanya Pelada (Çıplak Dağ) adı verilen, az bitki örtüsü ve az ağaç içeren kayalık bir tepeydi. Zaten Larrard Evi veya Muntaner de Dalt Evi adında büyük bir kır evi içeriyordu ve La Salut (Sağlık) adı verilen üst sınıf evlerin bulunduğu bir mahallenin yanındaydı. Amaç, temiz havadan (dumanlı fabrikalardan oldukça uzakta) ve sitenin güzel manzaralarından yararlanmaktı; lüks evler için altmış üçgen arsa sağlandı. Kont Eusebi Güell, 1906 yılında Larrard Evi'ne taşınarak sitenin prestijini artırdı. Sonuçta, ikisi de Gaudí tarafından tasarlanmayan yalnızca iki ev inşa edildi. Bunlardan birinin örnek tanıtım evi olması planlanmıştı, ancak 1904'te tamamlanıp satışa sunulduğunda hiçbir alıcı gelmeyince, Güell'in önerisi üzerine Gaudí, birikimleriyle burayı satın aldı ve 1906'da ailesi ve babasıyla birlikte buraya taşındı.[4] Gaudí'nin 1906'dan 1926'ya (ölümüne) kadar yaşadığı bu ev, 1904 yılında Francesc Berenguer tarafından inşa edilmişti. Gaudí'nin ve birkaç iş ortağının orijinal eserlerini içerir. 1963'ten beri Gaudí Evi Müzesi (Casa Museu Gaudí) olarak kullanılmaktadır. 1969'da ulusal öneme sahip tarihi bir sanat anıtı olarak ilan edilmiştir.[5]

Belediye bahçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Parkın ana girişinde bulunan, Şubat 2007'deki vandalizmden sonra restore edilen, "el drac" (ejderha) olarak bilinen Gauidi'nin çok renkli mozaik semenderi

O zamandan beri belediye bahçesine dönüştürüldü. Yeraltı demiryoluyla (her ne kadar istasyonlar Park'tan uzakta ve tepenin çok daha aşağısında olsa da), şehir içi otobüslerle veya ticari turist otobüsleriyle ulaşılabilir durumdadır.[6] Ekim 2013'ten bu yana Anıtsal Bölge'yi (ana giriş, teras, viyadükler ve mozaik içeren kısımlar) ziyaret etmek için giriş ücreti ödendiğinden Park'a giriş artık ücretsiz değildir. Genellikle önceden tükenen sınırlı biletler mevcuttur. Gaudí'nin kendi tasarladığı mobilyaların bulunduğu evi "la Torre Rosa" yalnızca başka bir giriş ücreti karşılığında ziyaret edilebilir. Hem Gaudí'nin evini hem de Sagrada Familia Kilisesi'ni görmek isteyenler için indirimli fiyat uygulanmaktadır.[7]

Gaudí'nin ana terastaki mozaik çalışması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hurtado i Cuevas, Victor (2022). Atles històric de Catalunya (Katalanca) (2. bas.). Barcelona: Vicens-Vives. ISBN 978-8431647445. 
  2. ^ Buffery, Helena (2010). Historical dictionary of the Catalans. Lanham, Md.: Scarecrow Press. ISBN 978-0810854833. 
  3. ^ "Gaudi UNESCO". 27 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2020. 
  4. ^ Zimmermann, Robert (2002), The Best of Gaudí (PDF), 2 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi 
  5. ^ "Over a hundred years of history | Web oficial Park Güell | Barcelona". parkguell.barcelona. 26 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2023. 
  6. ^ "Sustainable access | Web oficial Park Güell | Barcelona". parkguell.barcelona. 26 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2023. 
  7. ^ "Buy tickets | Web oficial Park Güell | Barcelona". parkguell.barcelona. 2 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2023.