Paris Bir Şenliktir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paris Bir Şenliktir
A Moveable Feast
Türkçe baskının kapağı
Türkçe baskının kapağı
Yazar Ernest Hemingway
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Otobiyografi
Yayım 1964

Paris Bir Şenliktir (özgün adı: A Moveable Feast), Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in Paris'te geçirdiği 1920'li yılları anlattığı anı kitabıdır. İlk defa 1964 yılında, yazarın ölümünden dört yıl sonra, dördüncü karısı Mary Hemingway tarafından yayımlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemingway Paris'teyken, 1924

1957 ile 1960 yılları arasında yazılan kitapta yazar, 1920'lerde Paris'te meteliksiz bir yazar olarak geçirdiği yılları anlatır. Genç bir gazeteci olarak geldiği şehirde, geçimini yalnızca yazarak sağlamak için gazeteciliği bırakmıştır. Karısı Hadley Richardson ile Fransa'nın başkentine gelir. Çift "aşk ve taze şarapla yaşamaya" başlar, ama Hemingway, bir masal gibi görünen bu çerçeveyi hızla genişletir. Bu sayede Paris'teki bohem Amerikalıların küçük dünyasında yaşayan koleksiyoncu Gertrude Stein; cömert coşkusuyla büyük hatalara yol açan şair Ezra Pound; ya da şaşırtıcı kıvrımlarla anlatıcıyı Lyon'a bir yolculuğa çıkaran Amerikalı yazar Scott Fitzgerald ile tanışırız.

Hemingway, okuyucuyu önsözde şu sözlerle uyarır: “Bu kitap hayal gücünün bir eseri olarak kabul edilebilir. Ancak hayal gücünün, gerçek olarak bildirilen şeye biraz ışık tutması her zaman mümkündür."

Kitap, yazarın Paris şehrine duyduğu sevginin yanı sıra, ilk aşkı Hadley için de dokunaklı bir övgü niteliği taşır.

Arkaplan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitabın adı Hemingway'in yakın arkadaşı ve Papa Hemingway'in yazarı olan A.E. Hotchner'ın Paris'te Hemingway'i ilk ziyaretinde söylediği; "Genç bir insan olarak Paris'te yaşayacak kadar şansın varsa, geri kalan hayatında nereye gidersen git, Paris senin ruhunda bir şenlik olarak kalacaktır." sözünden gelmektedir.[1]

Kitabın adının tam çevirisi "Menkul Bir Şölen" olsa da, Türkçeye (ve diğer birkaç dile) "Paris Bir Şenliktir" başlığıyla çevrilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hotchner, A. E. (19 Temmuz 2009). "Don't Touch 'A Moveable Feast'". The New York Times. Erişim tarihi: 8 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]