Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
To Whom the Bell Tolls
ErnestHemmingway ForWhomTheBellTolls.jpg
Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor (To Whom the Bell Tolls) romanının kapağı.
Yazar Ernest Hemingway
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Konu Savaş
Tür Roman
Yayımcı Charles Scribner's Sons

Çanlar Kimin İçin Çalıyor (For Whom the Bell Tolls), 1940 yılında Amerikalı yazar Ernest Hemingway tarafından yazılmış savaş romanı.

Hemingway, kitabında İspanyol İç Savaşı sırasında dağlarda faşistlere karşı savaşan gerilla güçleri arasında bulunan Amerikalı bir İspanyolca profesörü olan Robert Jordan'ın gözünden savaşın anlamsızlığını sorgular. Robert Jordan patlayıcı konusundaki uzmanlığı dolayısıyla Segovia şehrine yapılacak bir saldırıyı desteklemek için bir köprüyü havaya uçurmakla görevlidir. Romandaki tüm karakterler bu görevin ölümlerine sebep olacağını düşünmekte ve ölüm sebeplerini sorgulamaktadırlar.

Kitabın adı, şair John Donne'ın sağlık, acı ve hastalık üzerine meditasyonlar ve dualar içeren, 1624'te yayımlanan Devotions upon Emergent Occasions kitabından alıntıdır. Hemingway, Çanlar Kimin İçin Çalıyor'un epigrafında söz konusu meditasyondan şu alıntıya yer verir:

"Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor."

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılı yapımı, yönetmenliğini ve yapımcılığını Sam Wood'un üstlendiği, Gary Cooper ve Ingrid Bergman'ın başrolde olduğu bir filmi uyarlanmıştır.

Amerikalı metal grubu Metallica'nın en önemli parçalarından For Whom The Bell Tolls, kitapla aynı isimdedir ve kitabın bir bölümü üzerine yazılmıştır.

Donnie Darko filminin müzikleri de bu kitaba atıflar içermektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]