Paralel bar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cucherat bars.JPG

Paralel bar, özellikle bedenin üst bölümünü güçlendirmeye yarayan artistik jimnastik aleti.

Boyutları[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük ekseni 5.1 cm, küçük ekseni 4.1 cm olan oval biçimli, birbirine paralel konumda iki çubuktan oluşur. Uzunlukları 3,5 m olan iki bar arasında uzaklık (genellikle 42–48 cm) ve yerden yükseklikleri (genellikle 1,7 m) sporcuya göre ayarlanabilir. Paralel barlar laminar odunlardan veya plastikten ya da her ikisinin birleşiminden yapılmıştır; bu barlar higroskopik (nem emer) olmalıdır, böylelikle kayganlaşmazlar. Direkler ağırlığa dayanıklı herhangi bir maddeden yapılabilirler, fakat genelde demir ya da çeliktir. Yükseklik ve genişlik gençlik dallarına göre ayarlanabilir.

Hareketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnızca erkeklere açık olan paralel bar yarışmalarında sallanma, sıçrama, güç ve denge hareketleri birleştirilirse de, ağırlık sallanma ile sıçramadadır. Bunun dışında, barların altındaki hareketlerin yanı sıra barların bırakılıp yeniden yakalanması gibi hareketlerin de yapılması zorunludur.

Jimnastikçiler sıçrayış hareketlerini, güçlerini sergiledikleri tutuş pozisyonlarıyla birleştirmeliler. Barların uzunluğunun tamamını kullanmalı ve onların altından ve üstünden hareket etmelidirler. Takla attıklarında ya da bazı ayrıcalıklı zor hareketleri sergilediklerinde ekstra puan kazanacaklardır.