Denge aleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amerikalı Alicia Sacramone denge aletinde performans sergilerken.
Dorina Böczögő, 2012.

Denge aleti, artistik jimnastikte bayanlar arası karşılaşmalarda, sporcuların üzerinde hareketli ve durağan denge hareketlerini yaptığı jimnastik aleti. Denge aleti geleneksel olarak sadece kadınlar içindir. Genelde, genital bölgeleri için tehlike oluşturabileceği düşüncesiyle erkeklerin bu dalda yarışamayacağı düşünülür.

Denge aleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerden 120–125 cm yükseklikte, eni 10 cm, uzunluğu 5 m olan tahtadan bir kiriştir. Eskiden denge kalasları geleneksel olarak cilalanmış tahtadan yapılırlardı. Hâlâ tahtadan yapılmakla birlikte, bugün yaylıdırlar ve dokunuşu yumuşatmak için süetle kaplanmışlardır. Kalasların altındaki sünger paspaslar güvenli inişler için mümkün olduğunca geniş tutulmalıdır.

Dengeyi sağlamak[değiştir | kaynağı değiştir]

Jimnastikçiler denge aletindeki hareketlerine başlarken bir atlama ya da sıçramayla üstüne çıkarlar. Sonra yürüme, koşma, sıçrama, dönme, oturma ve yatma pozisyonlarını içeren hareketler yaparlar. Hareketler için verilen süre 80-105 saniye arasındadır.

Yarışçılar zorunlu ve isteğe bağlı hareketlerin bir karışımı sergilemelidirler. Bunlar, kalastan tamamıyla ayrıldıkları akrobasi öğelerini, jimnastik öğelerini (dönüşler, atlayışlar, adımlar, koşular), denge öğelerini (tutuş, oturuş, duruş ve yatış pozisyonları) ve dans adımlarını kapsar.

Puanlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakemler zarafete, esnekliğe, ritme, dengeye, tempoya ve oto-kontrole bakarlar. Gerekli hareketlerin yapılmaması durumunda puan kaybedilir. Kalasın kenarına koyarak bacağa destek vermek veya üç kereden fazla durmak puan kaybettirir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]