İçeriğe atla

Barfiks (jimnastik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Barfiks (Yüksek bar olarak da bilinir), yalnızca erkekler arası yarışmalarda kullanılan artistik jimnastik aleti.

Barfiks[değiştir | kaynağı değiştir]

Alet yüksek-gerilimli çelikten yapılmıştır ve yüzeyi jimnastikçinin hareketinin gücünü göstermek için zemin tabakaya bağlanır. Ayrıca zemine demirlenen dört gerilim tablosu ile direklere tutturulur. İki direk genelde aynı kalınlıktadır. Barın çapı 2.4 cm'dir ve herhangi bir renkte olabilir. Direklerin aralığı 2.4 metre, yerden yüksekliği 2.6 metredir. Barın yüksekliği, yumuşak inişleri garantilemek ve düşüş anında minder sağlamak için 20 cm kalınlığa kadar yükselebilecek sünger paspasın yüzeyinden ziyade zeminden itibaren ölçülür.

Hareketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmacılar hareketlerini 15-30 saniye içinde tamamlarlar. Jimnastikçilerin vücutları bara değmemelidir. Gösteriler, -barın altında ve üstünde- hareket sürekliliği içinde ileri ve geri sıçramalardan ve çok farklı tutuşlardan oluşmalıdır. Bar sürekli bırakılıp yeniden yakalanmalıdır. Jimnastikçiler barfiks gösterilerinin sonuna geldiklerinde, paspasa son inişleri esnasında ihtişamlı fiske ve bükülmeleri içeren havada gerçekleştirdikleri bir gösteriyle inerler.

Başlıca hareketler şunlardır: Jimnastikçinin, bara asılı durumdan, barın üzerinde baş aşağı duruma geçmesi; iki elle değişik biçimlerde tutarak ya da yön değiştirerek barın çevresinde tam dönme, barın üzerinden bacakları geçirme, elleri bırakma ve çubuğu yeniden yakalama; bedenin duruşunu değiştirmeyi, dönmeyi ve barı bırakıp yeniden yakalamayı gerektiren hareketler; barın üstünde bacaklar açık halde durarak ya da bardan ileriye ve geriye doğru saltolar atarak yapılan bitiş hareketi.