Papav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Papav
Bayağı Papav (Asimina triloba) meyvesi
Bayağı Papav (Asimina triloba) meyvesi
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Magnoliids
Takım: Magnoliales
Familya: Annonaceae
(Anonagiller)
Cins: Asimina
Adans.
Türler

Metne bakınız.

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Papav ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Papav ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Asimina triloba
Asimina reticulata

Papav (Asimina),(ing:pawpaw) anonagiller (Annonaceae) familyasından ağaç formunda bitki cinsidir.

Anavatanı Kuzey Amerika ve ABD'dir. Familya içinde soğuğa en dayanıklı cinstir.

Asimina triloba adlı papav türünün -25 dereceye kadar olan soğuğa dayandığı bilinmektedir. Yaprak döken Asimina triloba türü yanında yaprak dökmeyen ağaçlarada sahip papav cinsi koyu yeşil yapraklara sahiptir. Genel anlamda türleri 12–25 cm yerden itibaren yoğun yaprakli dallı konik şekilde gelişerek bir tropik bitki görüntüsü alir. Çiçekleri 2–4 cm çapinda olup 3 dış 3 iç taç yaprak ve 3 çanak yapraktan oluşur. Çiçekler yapraklardan önce açar ayrıca karpeller genellikle birden çok ovum içerir bu sebeple tek çiçekte birden çok meyve oluşabilir. Papav çiçekleri erkek ve dişi yapıları ayni çiçekte taşımasına rağmen kendine verimsiz bir tür olarak kabul edilmektedir. Bunun muhtemel sebebi ise polenler dökülmeye başladığında stigma polen kabul etmemesidir. Bu sebepten papavlardan iyi bir meyve verimi elde edebilmek için karşı tozlanmaya ihtiyaç duyarlar dolayısıyla klon olmayan en az iki ağaç yetiştirmek gerekir. Hatta bu iki ağacının türünün de farklı papav türü olması da meyve şansını arttırır.

Bununla beraber papavın çeşitli kültür çeşitleri mevcut olup Asimina triloba türünün "sunflower" çeşidi gibi kendine verimli türlerinin olduğu söylenmektedir. Ancak bu durum tam olarak ispatlanamamıştır.

Papavların genelde kırmızıya çalan kahverengi çiçekleri bulunmaktadır; çiçekleri kötü kokuludur, meyve yapımı için başlıca tozlaşma sağlayıcıları böcekler ve sineklerdir. Bitkinin çiçeklerinin kötü kokusundan ve cezbedici niteliğe sahip olmaması sebebiyle arıların tozlaşmaya bir katkısı olmamaktadır. Ağacın modern anlamda bugünkü arıların ortaya çıkmasından çok öncesinde oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu sebeple evlerden uzak bahçelerde yetiştirilir. Bunun yanında çiçekleri ilkbahar başlarında açması ve bu dönemde sinek ve böcek popülasyonunun düşük olması sebebiyle yetiştiren çiftçilerce sinek veya böcekleri çeken uygulamalar veyahut çeşitli aletler (fırça v.s) kullanılarak tozlaşma yapılmaktadır.

Botanikte berry olarak sınıflandırılan meyvesi yuvarlak ,oval veya böbrek seklinde olabilir. Meyve ağırliğı türünden türüne değişmekle birlikte Asimina triloba türlerinin meyveleri 50 ile 500 gram arasında olabilmekle beraber ortalaması 150-200 gramdir.

Papav ağaçlari 5-7 yıl arasında meyve vermeye baslar. Meyvelerinin tadının muz, mango ve ananası andıran çok güzel ve kuvvetli bir aromaya sahip olduğu söylenmektedir. Olgunlaşmadan meyveleri yenmez. Olgunlaşan meyveler sarı-kahverengi siyah renk almaktadir, olgunlaşmış meyveler oda sıcaklığında 2-3 günde bozulmaktadır, buz dolabında 3 haftaya kadar saklanabilmektedir. Bu dayanıksızlık sebebiyle papavın meyvelerinin ticareti sınırlı şekilde yapılabilmektadır. Meyveleri vitamin , mineral ve antioksidanlar bakimindan oldukça zengindir. Tohumdan çoğalabilmesine karşın, meyve vermesi ve verimlilik açısından papav fidanlarına farklı cinslere ait aşı kalemleri ile aşılama yapılmaktadır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Germplasm Resources Information Network (GRIN) (1996-05-23). "Taxon: Annona incana W. Bartram". Taxonomy for Plants. USDA, ARS, National Genetic Resources Program, National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon.pl?405324. Erişim tarihi: 16.04.2008.  }}
  2. ^ Germplasm Resources Information Network (GRIN) (07-11-1995). "Taxon: Asimina obovata (Willd.) Nash". Taxonomy for Plants. USDA, ARS, National Genetic Resources Program, National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon.pl?403284. Erişim tarihi: 16-04-2008.  }}
  3. ^ Germplasm Resources Information Network (GRIN) (31-03-1994). "Taxon: Asimina triloba (L.) Dunal". Taxonomy for Plants. USDA, ARS, National Genetic Resources Program, National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon.pl?4485. Erişim tarihi: 16-04-2008.  }}

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]