Panmunjom Ateşkes Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Panmunjom Ateşkes Anlaşması
Korean War armistice agreement 1953.jpg
Delegeler antlaşmayı imzalarken
Tür Ateşkes antlaşması
Yazılma 27 Temmuz 1953
Yer Panmunjom

Panmunjom Ateşkes Antlaşması, 27 Temmuz 1953 tarihinde Birleşmiş Milletler ile Kuzey Kore ve Çin arasında yapılan ve Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes antlaşmasıdır.[1] Antlaşma Birleşmiş Milletler Komutanlığı'nı temsilen Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Korgenerali William Harrison, Jr. ile Kore Halk Ordusu'nu temsilen General Nam Il tarafından imzalanmıştır. Antlaşma "son barışçıl bir çözüm sağlanıncaya kadar, Kore'deki düşmanlıkların ve silahlı eylemlerinin durdurulmasını sağlamak" amacıyla yapılmış olup[2] henüz nihai barışçı bir çözüm gerçekleşmemiştir. Bu ateşkes ile birlikte 38. kuzey enleminde iki ülke arasında fiili sınır olan Kore Tarafsız Bölgesi kuruldu ve savaş esirleri ülkelerine geri gönderildiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Document for July 27th: Armistce Agreement for the Restoration of the South Korean State". 22 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2017. 
  2. ^ "Korean War Armistice Agreement" 5 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., FindLaw, 27 Temmuz 1953