Kore Tarafsız Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kore Tarafsız Bölgesi
한반도 비무장지대
韓半島非武裝地帶
Korean Demilitarized Zone (DMZ)
Kore Yarımadası
Korea DMZ.svg
Kore Tarafsız Bölgesi
Tipi Askerden arındırılmış bölge
Yapı bilgisi
Yapı tarihi
İnşası 27 Temmuz 1953
İnşa eden  Kuzey Kore
 Güney Kore
 ABD
 Birleşmiş Milletler
Garnizon bilgisi
Olaylar Kore'nin bölünmesi
Güney Kore 'den ZDC' ye giriş
Ortak Güvenlik Bölgesi
Kuzey Kore askerleri, sınırın kuzeyindeki bölgede.
ABD ve Güney Kore askerleri sınırın güneyindeki bölgede.

Kore Tarafsız Bölgesi (Korece한반도 비무장지대, 韓半島非武裝地帶, Hanbando Bimujangjidae; İngilizceKorean Demilitarized Zone, DMZ), Kuzey Kore ile Güney Kore sınırında yer alan ve Kore Yarımadası'nı ikiye bölen 250 km uzunlukta[1] ve 4 km genişlikte[2] sınır bölgesidir. Bölge Kore Savaşı'nın ardından 1953 yılında Kuzey Kore, Çin ve Birleşmiş Milletler arasında bir anlaşma ile kurulmuştur. Kore Tarafsız Bölgesi Dünya'nın en sıkı korunan sınırlarından biri olup geçiş yalnızca özel bir izinle belli sınır istasyonları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Kijŏng-dong, Kuzey Kore'de, Güney Kore'den görüldü

Flora ve fauna[değiştir | kaynağı değiştir]

Nesli tükenmekte olan bir tür olan Amur leoparı ZDC'de yaşıyor.

Kore Tarafsız Bölgesi, neredeyse nüfussuz bir bölgedir ve bu nedenle doğal yaşam alanına ve büyük ekolojik biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Çeşitli araştırma ekipleri bölgede 50'den fazla hayvan ve 12 bitki türü bulabildi ve 80'den fazla deniz türü ve 50 tür memeli hayvanın bulunabileceğini tahmin ediyor. Güney Kore hükûmeti Birleşmiş Milletlere KTB'nin bir bölümünün UNESCO tarafından doğa rezervi olarak ilan edilmesini önerdi.

Bu habitatta bulunabilecek türler arasında Kore yabani kedi, kırmızı taçlı turna, Amur leoparı ve Sibirya kaplanı sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Korean Demilitarized Zone: Image of the Day". NASA Earth Observatory. 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2016. 
  2. ^ " Background Note: North Korea" 1 Temmuz 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., US Department of State, Ekim 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]