Panermeni Oyunları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pan-Ermeni Karşılaşmaları (ErmeniceՀամահայկական խաղեր) Ermeni diasporası ve Ermenistan'dan yarışmacılar arasında düzenlenen çok sporlu bir karşılaşmadır. Ermeni atletler arasında bireysel ve takım sporlarında çeşitli yarışmalardan oluşur. Ermenistan'un başkenti Yerevan'da gerçekleşir. Dünya Pan Ermeni Oyunları Komitesi, uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur; Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile, UNESCO, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası spor kuruluşları ie işbirliği yapar ve Ermenistan'da sporun gelişmesine katkıda bulunur.

Karşılaşmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karşılaşmalar (milli orijininden bağımsız olarak) Ermenistan pasaportlulara ve Ermeni kökenli diğer ülke vatandaşlarına açıktır. Ermeni kökenlilerin eşleri de yarışmalara katılabilir.[1] Sporcular geldikleri ülkeleri değil şehirleri temsile ederler. Oynanan sporlar, futbol, mini-futbol, basketbol, voleybol, yüzme, badminton, tenis, masa tenisi, satranç ve atletizmdir. İlk Pan Ermeni Oyunları 28 Ağustos-5 Eylül 1999 arasında gerçekleşti. 62 şehirden ve 23 ülkeden delegasyonlar katıldı. Daha sonra 2001, 2003, 2007 ve 2009'da bu karşılaşmalar tekrarlandı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Pan-Ermeni Karşılaşmalar düzenleme fikri ilk defa Sovyet diplomatı Aşot Melik-Şahnazaryan tarafından düşünülmüştür. 1965'te Brazzaville (Kongo Cumhuriyeti)'e bir iş seyahati için gittiğinde o ülkede düzenlenecek bir Afrika Oyunları hazırlıkları sürmekteydi. Melik-Şahnazaryan, Ermeniler için de benzer bir spor karşılaşması düzenelenbileceğini düşünmüştü.[kaynak belirtilmeli] Ancak, Ermenistan o dönemde bir Sovyet Cumhuriyeti olduğu için böylesi bir fikir Moskova'da milliyetçi sayılarak kabul göremezdi, bu fikrin uygulamaya konması için Ermenistan'ın bağımsızılığını elde etmesi gerekti. Melik-Şahnazaryan 1995'te ilk defa bir Pan-Ermeni oyunlar düzenleme niyetini basında dile getirince Ermeni diyasporasından destek gördü. Melik-Şahnazaryan Dünya Pan Ermeni Oyunları Komitesi'nin ilk başkanı seçildi ve örgütle ilgili amblemler, kupalar, madalyalar, marşlar ve diğer sembolleri o yarattı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pan-Armenian Games - regulations". 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2011.