Palaeoloxodon falconeri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Palaeoloxodon falconeri
Elephas skeleton.JPG
İskeleti
Korunma durumu
Fosil
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Proboscidea
(Hortumlular)
Familya: Elephantidae
Cins: Palaeoloxodon
Tür: P. falconeri
İkili adlandırma
Palaeoloxodon falconeri
Busk, 1867

Palaeoloxodon falconeri (Elephas falconeri ya da Pigme fil olarak da bilinir) filgiller familyasından, Asya fili ile yakın akraba olan Sicilya ve Malta'da yaşamış soyu tükenmiş bir fil türüdür. 1867 yılında George Busk, ilk olarak Hugh Falconer tarafından Palaeoloxodon melitensis türünü tanımlamak için kullanılan fosillerin içinden birçok küçük azı dişine dayanarak Elephas falconeri türünü önermiştir.[1][2] Adalarda yaşayan bu fil türü yalnızca 90 cm.'lik boyuyla ada cüceleşmesinin bir örneğidir. P. falconeri' türünün ataları muhtemelen Buzul Çağı sırasında deniz seviyesinin azalması sonucunda Akdeniz adalarına gelmişlerdir.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kikloplar hakkındaki inanışın Sicilya'da bulunan P, falconeri kafataslarından gelmesi olasıdır. Bir filin neye benzediğini bilmeyenler fil kafatasında hortumun geldiği yerdeki boşluğu dev bir göz boşluğu olduğunu sanabilirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Busk, G. (1867). Description of the remains of three extinct species of elephant, collected by Capt. Spratt, C.B.R.N., in the ossiferous cavern of Zebbug, in the island of Malta. Transactions of the Zoological Society of London, 6: 227–306.
  2. ^ Palombo, M.R. (2001). Endemic elephants of the Mediterranean Islands: knowledge, problems and perspectives 31 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The World of Elephants, Proceedings of the 1st International Congress (October 16–20 2001, Rome): 486–491.