Kiklop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kiklop heykeli

Kiklop, Yunan mitolojisinde alınlarının ortasında tek gözleri bulunan devler. Uranüs ve Gaia'nın yani Gök ve Toprağın çocuklarıdır.

Onlar tanrılardan korkmayan, zalim, insan etiyle beslenen yaratıklardır. Ancak iyi olanları da vardır, örneğin Zeus'a şimşeği ve Ateş'i verenler. Homeros'a göre kikloplar, mağaralarda yaşayan korsan çobanlardır. Bu Kikloplardan bir diğeri olan Polyphemos da bir çobandı ve Tanrıların melez çocuklarına ait olan Altın Post'u çalmıştı.

Odysseus, adamları ile birlikte Troya Savaşı'ndan vatanına dönerken Polyphemos'a esir düşmüş ve onun elinden kurtulmak için arkadaşlarıyla beraber dev Polyphemos'u kör etmek zorunda kalmış,Kikloptan kaçmak için de Kimse adında bir karakter yaratmak zorunda kalmıştır. Oğlunun kör edilmesine sinirlenen Poseidon Odysseus'u bin bir türlü felaketle cezalandırmıştır.

. Hesiodos'a göre kikloplar, üç taneydi, Gaia ve Uranos'ün çocukları idi. Brontes, Steropes ve Arges ('gök gürültüsü', 'parıltı' ve 'şimşek'). babaları tarafından Tartaros'a hapsedilmiş, daha sonra Zeus tarafından kurtarılmış ve ona titanlara karşı savaşta yardım etmişlerdi. Bir rivayete göre, kikloplar, Apollon'un oğlu, sağlık ve hekimlik tanrısı olan Asklepios'u öldürmüşlerdi. Buna sinirlenen Apollon oğlunun öcünü almış ve kiklop'ları öldürmüştü. Daha sonra çıkan efsanelerde kikloplar ateş tanrısı Hephaistos'un yardımcıları idi ve onun yanında demircilik yaparlardı.