Padrão

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diogo Cão tarafından dikilen bir padrão, Angola 1931

Padrão, Portekiz coğrafi keşifleri döneminde Portekizli kaşifler tarafından yeni keşfedilen toprakların Portekiz kralına ait olduğunu simgeleyen, üzerinde Portekiz simgesi bulunan büyük taştan haçlardır. Padrão diken kâşifler arasında Diogo Cão, Bartolomeu Dias ve Vasco da Gama sayılabilir.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Çağ’da özellikle İspanya ve Portekiz arasında sürmekte olan deniz ticareti ve coğrafi keşifleri içeren rekabet iki ülkeyi de yeni keşfedilen yerleri bir şekilde tescil etme yönünde girişimlerinde bulunmaya itmiştir. Portekizli kaşifler kralları adına keşfettikleri yerleri işaretlemek amacıyla buralara padrão adı verilen anıt kayaları dikmekteydiler. Coğrafi keşifler sırasında bu işaretlerden yüzlerce dikildiği sanılmaktadır.

Günümüze gelen örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Matadi, Kongo’da bulunan ve Diogo Cão tarafından yapılan bir padrão

Bu kayalardan günümüze çok az sayıda gelmiştir. Portekiz Coğrafya Derneği, Portekizli kaşifler Diogo Cão tarafından dikilen üç, Bartolomeu Dias tarafından dikilen bir adet padrão bulmuşlardır.[1] Endonezya Ulusal Müzesinde, Portekizli kâşif Henrique Leme tarafından 1522 yılında Sunda Kalapa Limanına dikilen bir padrão sergilenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bartolomeu Dias tarafından Ümit Burnundaki bugünkü Kwaaihoek’de bulunan bölgeye dikilen anıta ait kırılmış parçalar Arthur Axelson tarafından 1930'lu yıllarda bulunmuş, aslına uygun şekilde birleştirilmiştir.12 Mart 1488 günü dikilen Padrão de São Gregório adındaki bu taştan anıt bugün Johannesburg’daki Witwatersrand Üniversitesinde sergilenmektedir. Anıtın esas olarak bulunduğu yerde ise bir kopyası bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]