İçeriğe atla

Paddy Roy Bates

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paddy Roy Bates
Sealand Prensi
Hüküm süresi2 Eylül 1967 - 9 Ekim 2012
Sonra gelenMichael Bates
Doğum29 Eylül 1921
Büyük Londra, Birleşik Krallık
Ölüm9 Ekim 2012 (91 yaşında)
Essex, Birleşik Krallık
Eş(ler)iJoan Bates
HanedanBates Ailesi
BabasıHarry Bates
AnnesiLilyan Bates
DiniProtestan

Prens Paddy Roy Bates (29 Ağustos 1921 - 9 Ekim 2012) İngiliz korsan radyo yayıncısı ve Sealand Prensliğinin kurucusu, eski binbaşı.[1]

Sealand öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1921 yılında, Ealing Büyük Londra'da dünyaya geldi. İngiltere ordusunda binbaşı rütbesinde görev yaptı. Monte Cassino Muharebesinde ve Kuzey Afrika 8. Orduda görev yaptı. Daha sonra ise korsan radyo yayıncılığına geçmeden önce bir süre balıkçılık yaptı.

Sealand'ın kuruluşu ve yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Paddy Roy Bates ailesi ile birlikte HM Fort Roughs adlı, İngilizlerin II. Dünya Savaşı'nda savunma amaçlı deniz üzerine kurdukları platform-adaya taşındı. 2 Eylül 1967 yılında gelindiğinde ise Paddy Roy Bates, bu platform-adada bağımsızlığını ilan etti ve Sealand Prensliğini kurdu. Kendisine prens eşi Joan Bates'e de prenses unvanını verdi.

Ronan O'Rhilly isminde korsan radyo yayıncısı ise Sealand'a girmeye ve burada korsan radyo yayını yapmaya kalkıştı. Bunun üzerine platform-adada çatışma çıktı. Paddy Roy Bates, Ronan O'Rhilly ve beraberindekileri Sealand'dan uzaklaştırmak için molotofkokteyli ve silah kullandı. Çıkan çatışmanın ardından İngiliz Kraliyet Donanması Sealand'a gitti. Paddy Roy Bates'in oğlu Michael Bates İngiliz Kraliyet Donanması'na Sealand karasularını işgal etmesi gerekçesiyle uyarı ateşi açtı. Paddy Roy Bates ve oğlu Michael Bates yaşanan olayların ardından İngiliz mahkemelerince tutuklandı ve suçlandı. Sealand, Birleşik Krallık karasuları dışında yer alıyordu. Bu yüzden İngiliz mahkemesi Sealand üzerinde yargı yetkisinin bulunmadığı gerekçesiyle davayı iptal etti. Prens Roy Bates, ülkesinin de facto olarak tanınmasının ardından 7 sene sonra Sealand anayasasını yayınladı, bayrak ve millî marşları olan E Mare Libertas oluşturuldu.

Prens Roy Bates, devletini anayasal monarşi ile yönetmiştir.

Daha sonraki yaşantısı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Paddy Roy Bates emekliye ayrıldı ve sonraki yaşantısını İngiltere'de geçirdi. Roy Bates'in emekliliği süresince devlet idaresini oğlu Michael Bates, prens naibi olarak devralmıştır. 9 Ekim 2012 tarihinde İngiltere - Leid-on-Sea'deki bir bakım evinde sessizce öldü. Ölümünün ardından yeni prens Michael Bates olmuştur.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Resmî sitesi". 19 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2012. 
  2. ^ "İngilizce Paddy Roy Bates Vikipedi Sayfası". 2 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2012.