PVM

Vikipedi, özgür ansiklopedi

PVM (Parallel Virtual Machine) bilgisayarların paralel bir üzerinden konuşturulması için kullanılan bir yazılım aracıdır. Heterojen makinalardan oluşan bir ağ'ı tek bir dağıtık paralel işlemci olarak kullanmak için geliştirilmiştir.

PVM Tennessee Üniversitesi, Oak Ridge National Laboratory ve Emory Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. İlk versiyonu 1989 yılında ORNL' de ikinci versiyonu Tennessee Üniversitesi tarafından Mart 1991' de sürüldü. Mart 1993' te üçünçü versiyonu açıklandı; bu versiyonda yapılan değişikilikler hata toleransı ve daha iyi taşınabilirlik oldu. PVM şu anda aktif olarak geliştirilmemesine rağmen dağıtık ve grid hesaplamadaki modern trendlerin gelişmesi açsından önemli bir adım olmuştur.

PVM, Unix ve Windows makinalardan oluşan heterojen bir ağın tek bir paralel bilgisayarmış gibi kullanılmasına olanak sağlar. Büyük hesaplama yükü getiren problemler, pek çok bilgisayarın bir araya gelmesiyle sağlanan hız ve bellek sayesinde verimli bir şekilde çözülebilir. Yazılım taşınablir özelliktedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]