Grafik işlemci biriminde genel amaçlı hesaplama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Grafik işlemci biriminde genel amaçlı hesaplama ya da sıkça kullanılan İngilizce kısaltmasıyla GPGPU, alışılagelmiş yöntemlerde merkezî işlem birimi (CPU) üzerinde yapılan hesaplamaların, alışılagelmiş yöntemlerde sadece grafik hesaplamalarını yapan bilgisayarın grafik işlemci birimi (GPU) üzerinde yapılmasıdır. Ekrana grafik çizilmesi işleminin doğası gereği (ekran üzerindeki pixellerin birbirlerini koşullandırmaması), modern grafik işlemcileri çok çekirdeklidir ve yüksek bir paralelliğin açığa çıkartılmasına olanak sağlayabilirler. Grafik işlemcisi üzerinde hesaplama yapılması; paralel doğadaki algoritmalarda çok ciddi performans artışları sağlayabilmektedir. Özellikle heterojen işlem teknikleriyle GPGPU ve diğer platformlar arası işbirliği sağlanıp çok daha etkin programlar yazılabilmektedir.

GPGPU Platformları[değiştir | kaynağı değiştir]

NVIDIA CUDA[değiştir | kaynağı değiştir]

CUDA (Compute Unified Device Architecture – Birleşik Hesap Cihazı Mimarisi) NVIDIA firması tarafından 2006 yılında NVIDIA GPU larda genel amaçlı hesaplama yapılmasına olanak sağlamak üzere tasarlanmış bir mimaridir. Linux, Windows ve Mac OSX üzerinde çalışabilen hem düşük seviyeli hem de yüksek seviyeli birer yazılım geliştirme arayüzü(API) NVIDIA tarafından sunulmaktadır. CUDA sadece NVIDIA GPU larda çalışması itibarıyla rakiplerinden farklı olsa da, 2012 yılı itibarıyla dünya üzerinde 300 milyondan fazla CUDA destekli GPU olduğu bilinmektedir.

OpenCL[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenCL(Open Computing Language), Apple tarafından 2008 yılında kâr amacı gütmeyen teknoloji şirketleri birliği Khronos Group'a önerilen, kabul gördükten sonra spesifikasyonu pek çok şirketin katkılarıyla hazırlanan heterojen hesaplama platformudur. OpenCL; destekli grafik işlemcileri, genel amaçlı işlemciler, ve FPGA ler gibi farklı platformlarda hesaplama yapılmasına olanak sağlar. OpenCL AMD, Intel, NVIDIA ve ARM tarafından desteklenmektedir.

DirectCompute[değiştir | kaynağı değiştir]

DirectCompute Microsoft tarafından yaratılan, DirectX 10 ve 11 de desteklenen bir GPGPU API sidir. 2012 Mayıs ayı itibarıyla yalnızca Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinde desteklenmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]