Pınar Eraslan Yayınoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Prof.Dr. Pınar Eraslan Yayınoğlu, İletişim Bilimci, Akademisyen.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesidir.

Lisans eğitimini (1990) Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yapan Eraslan-Yayınoğlu, aynı fakültenin Gazetecilik programında yüksek lisansını (1993), Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği programında ise doktorasını (1998) tamamladı. Bir süre özel sektörde görev yaptı. 1992–1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı, 1999 yılında Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yardımcı doçent oldu. 2006-2011 yılları arası Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde çalıştı. 2007 döneminde Uygulamalı İletişim alanında Doçent oldu. 2013'te profesör unvanı aldı.

2003 yılında Thames Valley University Business School’da (Londra), 2005 yılında University of London King’s College ve University of Westminster Media and Communication Research Institute’da (Londra) misafir araştırmacı olarak bulundu.

Çalışmalarını ‘yerel yönetimlerde ve kâr amacı gütmeyen örgütlerde halkla ilişkiler’, ‘halkla ilişkilerde araştırma plânlaması’ ve ‘stratejik iletişim yönetimi’ konularında sürdürmektedir. Eraslan-Yayınoğlu İngiliz Halkla İlişkiler Enstitüsü (CIPR) üyesidir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler, Birsen Yayınları, 2005.
  • Halkla İlişkilerde Araştırma, Birsen Yayınları, 2005.
  • Çok Kültürlü Ortamlarda Halkla İlişkiler, 2005.
  • İletişim Yansımaları, (Vedat Demir ile ortak), Anahtar Yayınları. İstanbul, 2006
  • Halkla İlişkiler ve Reklâm Üzerine Etik Değerlendirmeler, (İdil Sayımer ile ortak), Beta Yayınları, İstanbul, 2008.