Oylumdere, Köse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oylumdere
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Köse
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 82
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29650
Resmî site
[1] -

Oylumdere, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oylumdere Köyünün eski Adı Danzut olarak bilinmektedir. Danzut, Ermenicede armut anlamındadır (Türkiyede Tarihsel Adlar, Bilge UMAR). Köyün üst kısmında kılıca benzeyen bir kaya vardır. Köy isimlerinin Türkçeleştirildiği yıllarda ad olarak Kılıçkaya teklif edilmişse de yetkililer oyuk yer anlamına gelen OYLUMDERE adını vermişlerdir. Köyün tarihi kesin olarak bilinmese de buralarda Rumların yaşadığı anlaşılmaktadır. Altıyüz yıllık bir tarihi geçmişi olduğu söylenmektedir. 16 yüzyılda Bayburt Sancağı kayıtlarından alınan bilgilere göre bölgede tamamı müslüman olan 3 köyden birisi de OYLUMDERE köyüdür. Köyün ilk yerleşim yeri Devrani Kalesi (Devrent) denilen yerdir. Bu bölgede hala bina kalıntılarına rastlamak mümkündür. 16. yüzyıl Bayburt sancağı tapu tahlil kaynaklarından edinilen bilgiye göre 1516 ve 1530 yıllarında 3 hane varmış. 1591 Yılında nüfus 49 nefer müslümanmış. 1965 sayımında nüfusu 435 olarak bilinmektedir. Köyde bir tane değirmen vardı. Kalıntıları hala mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 64 km, Köse ilçesine 18 km uzaklıktadır. Oylumdere Köyü Köse-Bayburt yolunun Kuzeyinde engebeli bir arazi içerisindedir. Köyün çevresi derin yarıklarla doludur

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1200
2000 82
1997 96

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ayrıca köyün kanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde böbrek taşının düşürülmesinde faydası olduğu bilinen doğal ekşi su (tuzlu su)kaynağı vardır. Çeşitli yörelerden birçok insan bu sudan faydalanmak için gelmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]