Kayadibi, Köse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kayadibi
—  Köy  —
Gümüşhane
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Köse
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 343
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29650
İnternet sitesi: [2]

Kayadibi, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, 7.yüzyılda Peçenek Türkleri'nin, daha sonra da Selçuklu ve Akkoyunluların yerleşim yeri olmuştur.Rivayet edildiğine göre Köse Ağa, Köse'ye yerleşince bu köye de Ard Köse adını vermiştir.Bu isim zamanla değişikliğe uğramış ve Irğa olarak halkın dilinde yerleşmiştir.

Köyde kilise tepesi olarak bilinen bir tepe mevcuttur.Kayanın taşı denilen yerde çok eski yıllarda bir kale olduğu gözükmektedir.Derindere denilen mevkide ise daha önceleri olduğu gibi şimdi de demir ve bakır madenleri çıkarılmaktadır.O zamandan beri demir curuflarının olduğu görülmektedir.Köyün çevresinde tarihi maden ocakları mevcuttur.

Köylerin adları Türkçeleştirildiği yıllarda köye gelen görevliler, köyün üzerindeki kayanın şeklinde dolayı buraya Kılıçkaya adını vermek istemişler fakat halk, kayanın dibinde kurulduğu için adının Kayadibi olarak değiştirilmesinin daha uygun olacağı düşüncesinde olmuştur.Bundan sonra da adı Kayadibi olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy gelenek ve kültürü gelişmiştir.Gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür.Kayadibi Köyü düğünleri eskiden 1 hafta 10 gün sürecek şekilde yapılırdı.Fakat şimdilerde en az iki gün sürmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 49 km, Köse ilçesine 2 km uzaklıktadır.Köyün arazi yapısı düzdür.Ayrıca köy, tarıma elverişli bir ovaya ve büyük yaylalara sahiptir.Köyün kuzeyi ormanlık olup genelde meşe ve bodur bitkilerle kaplıdır.Ormanlık alan köye güzel bir görünüm kazandırmaktadır.Köy, Akbaba,Övünce ve Köse ilçesi ile komşudur.Kayadibi deresi de bu mevkide bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 343
1997 332

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca Kömür ve Bakır madenleri mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy son derece gelişmiştir.Son yıllarda köyde yapılan binalarla köy tam bir yazlık mekanı haline gelmiştir.İlçeye olan yakınlığından dolayı yöre halkı her türlü imkâna kolayca ulaşabilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]