Bizgili, Köse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bizgili
—  Köy  —
Gümüşhane
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Köse
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 189
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29650
İnternet sitesi: [2]

Bizgili, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk yerleşim yeri şimdiki köyün güneyinde Hasanşıh denilen yerdeydi.Burada hala eski kalıntıları görmek mümkündür.16.yüzyılda Bayburt Sancağı tahrir kayıtlarından çıkarılan bilgilere göre 1516 yılında 9 h, 2 m (mücerred bekar), 2 zaviyedar , 1530  da 3 h, 3 m, 4 nöker, 1 nökerzade, 2 sipahizade, 3 zaviyedar zade vardı. 1591 yılında nüfusu 43 nefer müslümandan müteşekkildi.Yani halkının tamamı müslümanlardandı. O yıllarda başlıca ürünleri buğday,arpa,bal ve bostan ürünleridir.Geliri 1516 yılında 3000 akçe, 1530 yılında 2212 akçe, 1591 yılında 8000 akçedir.Burada birde zaviye vardı.Bu zaviyenin adı Şeyh Hasan zaviyesidir.Köyün eski yerleşim yerine hala Hasanşıh semti denir.   

                Köyün bilinen 500 yıllık bir tarihi olduğu anlaşılıyor.Köy zamanla şimdiki yerine taşınmıştır.Köyün adı hiç değişmemiş olup eski adıyla anılıyor.Şeyh Hasan ın o bölgeye 7 kardeş olarak geldiği ve 7 kardeşinde mezarının Ziyaretler Tepesinde olduğu bilinmektedir.Köyün en eskilerinden  olan Şahin sülalesinin onların torunları olduğu kabul edilmektedir.Bunun için oradaki düzenlemeleri kendileri yapıyorlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 67 km, Köse ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber daha önceden ekonomik nedenlerle buradan ayrılan halkın geri köye yatırımları başlamıştır. Artık köy bir mezra havasından çıkıp bağlı olduğu Gümüşhane ilinin en büyük ve gelişmiş köylerinden olma yolunda büyük adımlar atmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazla bilgi ve resim için http://www.bizgilidernegi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Yanlış bilgi veren arkadaşların IP numaraları dernek yönetimindedir bu arkadaşlar için yasal işlem başlatılacaktır.