Oya Tokgöz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oya Tokgöz
Doğum 1941
Milliyet  Türkiye
Eğitim Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Meslek Akademisyen

Oya Tokgöz, (d. 1941 Ankara, Türkiye), Türk iletişimbilimci ve siyasetbilimci.

Türkiye'de Ünsal Oskay ile birlikte iletişim biliminin kurucularındandır. İlk, orta, lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1964 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandığı UNESCO bursuyla gittiği ABD’de Boston University School of Public Communication’dan 1969 yılında MS’in Journalism derecesini aldı. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesin’de siyaset bilimi doktorasını tamamlayarak siyaset bilimi doktoru oldu. 1977 yılında “Siyasal Davranış” bilim dalından doçent unvanını kazanarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na gazetecilik doçenti olarak atandı. 1985 yılında profesörlüğe yükseltildi. Tokgöz, 2008 yılına kadar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Basın Yayın Tekniği Anabilim Dalı öğretim üyeliği yapmıştır. Türkiye içinde ve dışında pek çok ulusal ve uluslararası toplantıya katılan Tokgöz, ayrıca çeşitli idari görevler de üstlenmiştir. 1989-1992 arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Vekilliği yapan Prof. Dr. Oya Tokgöz uzun yıllar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm başkanlığı görevinde de bulunmuştur. Tokgöz’ün çalışmaları gazetecilik, siyasal iletişim, siyasal reklamcılık, Türkiye’de kadının ve çocuğun medyadaki sunumu üzerinde yoğunlaşmıştır. Halen Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde aralıklarla yüksek lisans ve doktora programlarında ders vermeyi sürdürmektedir.

Tokgöz’ün Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Türkiye ve Ortadoğu Ülkelerinde Radyo ve Televizyon Sistemleri (Sevinç Matbaası, 1972)
  • Siyasal Haberleşme ve Kadın (Sevinç Matbaası, 1979)
  • Temel Gazetecilik (AÜ SBF BYYO, 1981, 1987; İmge Kitabevi Yayınları, 1994, 2000, 2003, 2006, 2008,2010,2012)
  • Televizyon Reklamlarının Anne ve Çocuk İkilisine Etkisi (Ankara, 1982)
  • Siyasal İletişimi Anlamak (İmge Kitabevi Yayınları, 2008)
  • Seçimler,Siyasal Reklamlar ve Siyasal İletişim(,İmge, Kitabevi Yayınları,2010) bütün bunları ben prof.dr. oya tokgöz olarak kendim düzelttim, lütfen kayda almanızı rica ediyorum.