Ovülasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ovülasyon, yumurtalıklardan ''yumurta'' atılmasıdır. Kadında ovülasyon genellikle adet dönemlerinin ortasına rastlayan 11-16. günler arasında olur.

Tedavisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ovülasyon indüksiyonu iş göremeyen yumurtlama evresinin uyarılması, ovülasyon sayısının arttırılması ve gebe kalınmasının yükseltilmesi işlemidir. Ovülasyonun olmadığı ya da düzensiz olan kadınlarda kullanılmaktadır ve infertilite (kısırlık) sebebi açıklanmayan hastalar veya erkeklere ait nedenlerle ortaya çıkan normal olmayan durumlarda kullanılmaktadır.

Ovülasyon tedavisi protokolüne göre değişen takipler gerektirir. Menstrüasyon günlerinde yapılan tetkikler ve düzenli olarak yapılan folikül takibi gerekir. Çünkü her kadında uygulanan ovülasyon indüksiyonuna vermiş olduğu cevap farklılık gösterir. Tedavi protokolü başlanır ve ovülasyon cevabı alınamayabilir. Bunun gibi durumlar yaşandığında ilaç protokolü değiştirilir ve ovülasyon tedavisine buradan sonra devam edilir. Bu sebeple tedavinin protokolü, ilaçların dozu ve kullanılacak ilave üreme teknikleri kişiden kişiye farklılık gösterir.

Aşırı derede cevap alınması durumu Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) olarak adlandırılır. OHSS istenmeyen bir durumdur. Aynı zamanda tedavi gerektirir.[1]

Ovülasyon Günü Hesaplamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Adet döngüsü düzenli olan bir kadında yumurtlama ilk adet kanının görülmesinden 14 gün önce gerçekleşmektedir. Adet döngüsü ortalama 28 gün olan bir kadın için tahmin edilen ovülasyon zamanı ilk adet kanının görülmesinden sonraki 14. gün, adet döngüsü ortalama 35 gün süren bir kadın için tahmin edilen ovülasyon zamanı ise 21. gün olmaktadır. Tahmini ovülasyon gününden 5 gün önce başlayarak ovülasyon günü dahil 6 günlük süre zarfında günübirlik veyahut günaşırı cinsel ilişkide bulunmak hamilelik şansını arttırmaktadır.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yumurtlama dönemi nedir? Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?". Medicalpark. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Optimizing natural fertility in couples planning pregnancy". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Yumurtlama Dönemi Nedir, Kaç Gün Sürer, Belirtileri Nelerdir?". 29 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2020.