Hijyenik ped

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hijyenik ped

Hijyenik ped, kadınların âdet dönemlerinde kullandıkları kişisel bakım ürünü.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Yunan'da kadınlar, pamukları yuvarlayarak top haline getirdikleri iplikleri, Romalılar balmumlanmış ve yağlanmış ince yün tamponları kullanırdı. Eski Mısır'da ise, fil ya da timsah gübresini saran papirüs kullanılırdı. Kızılderili kadınlar kuşaklarını, kanı emmesi için temizlenmiş, ince ince doğranmış yosun, mısır yaprakları, hayvan derisi ya da ağaç kabuklarıyla doldururdu.[2] Kumaş, her zaman âdet kanının emilmesinde büyük role sahip oldu. İnsanlar tarihte eteklerini, kanı emecek biçimde dikerdi. Asyalı kadınlar bugün bile, pirinç kağıdından yapılma tamponlar ve havlular bulunduğu halde, emici süngerler kullanır. Eskimo kadınları kar tavşanı postuna başvururken, diğer coğrafyalarda birçok kadın, eskiden olduğu gibi büyük yaprakları kullanır.[3]

Tek kullanımlık hijyenik pedler ilk olarak 1886'da ABD'de üretildi. Seyrek dokunmuş bezle sarılı pamuktan oluşan "Bir Kadının Mahremi" adındaki bu bezler, ilk yıllarda büyük bir gizlilikle tezgâh altında saklanırdı.

Türkiye'de artan ped fiyatlarına karşı feminist topluluklar tarafından bir çözüm olarak ped dayanışması fikri ortaya atılmıştır.

Hijyenik ped markaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sanitary Pad - an overview | ScienceDirect Topics". www.sciencedirect.com. 22 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Sanitary Napkin Size: Why Choosing the Right Sanitary Napkin Size is Important". www.riopads.in. 19 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Indian, The Logical. "Know About The Different Kinds Of Sanitary Napkins/Menstrual Pads". The Logical Indian. 28 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.