İçeriğe atla

Adet Hijyen Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
   Adet Hijyen Günü
Resmî adıMenstrual Hygiene Day
ÜlkeUlusal
Başlama2014
Tarih28 Mayıs
Bağlantılı günlerKüresel El Yıkama Günü, DfG

Menstrüel (Adet) Hijyen Günü menstrüel hijyen yönetimi (MHM) ve regl yoksulluğunun önemini vurgulamak için 28 Mayıs'ta kutlanan bir farkındalık günüdür. 2014 yılında Almanya merkezli WASH United sivil toplum kuruluşu tarafından başlatıldı ve dünya çapındaki bütün regl olan bireylere fayda sağlamayı amaçlamaktadır.[1] 28 rakamı 28 günlük menstrüasyon döngüsünün ortalama uzunluğu olduğuna değinmek amacıyla seçilmiştir.

Dünya'da menstrüel hijyen ürünlerine erişim genellikle maliyetler, kullanılabilirlik ve sosyal normlarla sınırlıdır.[2] Yeterli sıhhi tesisler ve menstrüasyon ürünlerine erişim çözümün bir parçasıdır. Regl yoksulluğunun yanı sıra, menstrüasyon etrafındaki tabu kültürünü yıkmak ayrıca önem taşımaktadır.

Menstrüel Hijyen Günü, sosyal medya dahil olmak üzere bu konuda farkındalık yaratabilmek için çok önemli bir fırsattır. Kamu bilgilendirme kampanyaları oluşturmaya ve karar alıcıları politika diyaloğuna dahil etmede yardımcı olabilir. Gün, menstrüel hijyen yönetiminin küresel, ulusal ve yerel politika ve programlara entegrasyonunu aktif olarak savunmak için bir fırsat sunmaktadır.[3] Türkiye'de regl yoksulluğu ve regl tabusu ile savaşan tek dernek olan Konuşmamız Gerek Derneği bu konuda aktif çalışmalarına devam etmektediler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]