Osman Doğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Osman Doğan (d. 1942, Şanlıurfa), eski Şanlıurfa milletvekillerindendir.

Babası Neşet Bey'in oğlu Kemal Bey, annesi Hamalı Osman'ın kızı Fatma Hanım'dır. Mensup olduğu aile Şanlıurfa'da Neşet Beyler olarak bilinir. İlkögrenimini Şanlıurfa Atatürk İlkokulu'nda, orta ve lise tahsilini Urfa Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Eski Ön Asya Dilleri ve Kültürleri (Sümeroloji) bölümünden mezun oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Uzun yıllar Ankara'da ticaretle iştigal eden Doğan, 1983 ve 1987 seçimlerinde Anavatan Partisi'nden iki dönem Şanlıurfa milletvekili seçildi. TBMM'de İçişleri Komisyonu Başkanlığı ile Anavatan Partisi Genel Merkezi'nde Basın-Yayın-Tanıtma-Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı yaptı. Milletvekiliği süresince TBMM'de kendisinin hazırladığı on yedi kanunun yasalaşmasını sağlamıştır.

Urfa milletvekili Osman Doğan ve 17 arkadaşının sunduğu,[1] Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı Urfa ilinin adının Şanlıurfa olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifinin TBMM tarafından 12 Haziran 1984 tarihinde kabul edilmesiyle şehre Şanlı unvanı verilmiştir.[2]

1991 yılı seçimlerinde kendi isteğiyle aday olmayan Osman Doğan daha sonra Anavatan Partisi'nden istifa ederek MHP'ye geçmiştir. MHP'de Merkez Yürütme Kurulu'nda görev alan Doğan aynı zamanda MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in baş danışmanlığı görevinde de bulundu. Doğan daha sonra Yeşilay Cemiyeti'nin Ankara Şube Başkanlığı görevini yürüttü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "URFA MİLLETVEKİLİ OSMAN DOĞAN VE 17 ARKADAŞININ KANUN TEKLİFİ" (PDF). 10 Aralık 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2021. 
  2. ^ "Urfa İli Adının Şanlıurfa Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun" (PDF). 18 Ocak 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2021.