Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı
Görev süresi
6 Nisan 2009 - 5 Nisan 2019
Yerine geldiği Volkan Canalioğlu
Yerine gelen Murat Zorluoğlu
Kişisel bilgiler
Doğum 7 Ocak 1952 (1952-01-07) (67 yaşında)
Trabzon, Türkiye
Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, (7 Ocak 1952, Akçaabat, Trabzon), eski Sağlık Bakanlığı müsteşarı ve 2009 yerel seçimlerinde en büyük rakibi CHP Trabzon Belediye Başkan Adayı Volkan Canalioğlu'nu mağlup ederek Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan Türk devlet adamı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Ocak 1952 tarihinde Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. 1996 yılında dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e karşı silahlı saldırıda bulunduğu iddia edilen İbrahim Gümrükçüoğlu'nun kardeşidir.[1] İlk ve orta eğitimini Trabzon'da tamamladı. K.T.Ü Yer Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği'ni 1975 yılında bitirerek [2], Etibank Maden Aramaları Daire Başkanlığı’nda maden mühendisi olarak çalışmaya başladı. 1979 yılında bu görevden istifa ederek, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi almaya başladı. Buradan mezun olunca, Trabzon'un birçok yerinde sağlık ocağı hekimi olarak çalıştı. Yurdun çeşitli yerlerinde sağlık sektöründe değişik görevlerde bulundu. 2004 yılında İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'ne başkan vekili olarak atandı. 2005'ten itibaren Sağlık Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı ve 2007 den itibaren sağlık bakanlığı müsteşarı olarak çalışan Gümrükçüoğlu[3], 2009 yerel seçimleri öncesi AKP Trabzon belediye başkan adayı olarak, seçmenlerin karşısına çıktı. 30 Mart sabahı seçimin galibi olarak, Trabzon Belediye Başkanlığı'na seçildi.[4]

Seçim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim öncesi Sağlık Bakanlığın'ndaki görevinden istifa ederek; 2009 Mahalli İdareler seçimi öncesinde Trabzon'dan AKP aday adayı olan Gümrükçüoğlu, daha sonra parti tarafından resmen aday gösterildi. Seçim sürecinin başında en büyük rakibi, zamanın CHP Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun gerisinde göründü. Ancak sürecin ilerleyen kısmında; özellikle Gümrükçüoğlu'nun yapacağını açıkladığı "61 Proje"[5] ve bu projelerin içinde bulunan Trabzonspor'un geleceği olarak görülen Akyazı Kent Stadı Projesi'nin de halk nabzında büyük ilgi görmesiyle; Gümrükçüoğlu öne geçti. 29 Mart'ta -seçim günü geldiğinde- seçimin başa baş geçmesi bekleniyordu. MHP seçmenlerinin tamamına yakınının CHP adayı Canalioğlu'nu desteklemesine rağmen seçim Gümrükçüoğlu'nun üstünlüğüyle tamamlandı.

İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Volkan Canalioğlu
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı
6 Nisan 2009 - günümüz
Sonra gelen:
Görevde
Hükümet görevi
Önce gelen:
Necdet Ünüvar
Türkiye Sağlık Bakanlığı Müsteşarı
27 Eylül 2007 - 2 Aralık 2008
Sonra gelen:
Nihat Tosun