Orak, çekiç ve yazı fırçası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orak, çekiç ve yazı fırçası figürü

Orak, çekiç ve yazı fırçası veya orak, çekiç ve kalem[1] Kuzey Kore'de iktidar olan Kore İşçi Partisi bayrağında bulunan amblem.

Komünizmin klasik simgesi olan ve proletarya ve çiftçileri temsil eden orak ve çekiç sembolüne ek olarak, Kore güzel yazı sanatı aleti ve entelijansiya olarak tabir edilen aydın sınıfını temsil eden yazı fırçası eklenerek meydana getirilmiştir.[2]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Orak, çekiç ve yazı fırçası; kullanım bakımından Juche felsefesinin sembolü olarak da anılmaktadır. Marksist-Leninist temellere dayalı Juche felsefesinin Türkçe karşılığı "Bağımsız duruş" ve "Kendi kendine yetebilme hali" dir. Kuzey Kore'nin kurucusu Kim İl-sung; Juche düşüncesiyle dogmatizmi yenmeyi amaçlamış, ideolojik alanda kendine yeterliğin temelini oluşturmak istemiş ve bunun sonucu Juche kavramı hayatın her alanına girmiş ve etkilemiştir.[3] Juche felsefesine göre insan, onu diğer varlıklardan ayıran yaratıcılık, akıl ve bağımsızlık özellikleri sayesinde kendini geliştirir, öğrenir ve hep ilerler. İnsan içgüdülerinin ötesinde, sadece eğitim, tartışma ve yaratıcılık deneyimleri sayesinde ilerleyebilir.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Komünizmin Sembolü Orak Çekicin Tarihçesi 7 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 27 Ağustos 2015, Erişim tarihi: 25 Mart 2016.
  2. ^ "Hammer, Brush, & Sickle". 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2015. 
  3. ^ "Başarının adı: Kürt Juche'si". 6 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2015. 
  4. ^ "Juche Felsefesi ve Kim Ailesi İktidarı". 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2015.