OpenArena

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
OpenArena
Sürüm 0.8.5
Oyun motoru GPL id Tech 3
Platform(lar) Linux, Mac OS X, Solaris, Windows
Çıkış tarih(ler)i 31 Ekim 2008
Tür(ler)i First-person shooter
Biçim(ler) Çok Oyunculu, Tek Oyuncu
Ortam Internet yüklemesi
Sistem gereksinimleri

Pentium 166 MHz işlemci, 64 MB RAM, OpenGL özellikli 8 MB ekran kartı

Giriş Klavye ve Fare

OpenArena "first-person shooter" (FPS) olarak tabir edilen türden ücretsiz ve açık kaynak bir üç boyutlu bilgisayar oyunudur. İlk olarak 19 Ağustos 2005 tarihinde halka açık test sürümüyle dağıtılmıştır. Bu tarih, aynı zamanda Quake Expo 2005'in son gününe tekabül eder.

OpenArena, tamamen ücretsiz ve açık kaynak yazılımlardandır, oyun motoru ID Tech'in GPL altında sürdüğü ID Tech'3 dür. Oyunun motoru, kodları ve tüm verileri ücretsiz ve açık kaynaktır.

Henüz hâla geliştirilme aşamasında olan OpenArena'ya yakın zamanda bir görev paketi eklentisi düşünülmektedir.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenArena'nın oynanışı, Quake III Arena'nın hemen hemen aynısıdır, oyuncular oldukça bir kısım silahla, birbirlerini vurarak "frag" toplamaya çalışırlar. Oyun modları da, genel olarak popüler olan Deathmatch, Team Deathmatch, Tournament ve Capture The Flag (tüm bu modlar orijinal oyunda da mevcuttur.) gibi modlardan oluşmaktadır. 0.6.0 sürümünden itibaren, bilgisayarın oluşturduğu botlarla (robot oyuncu) kapışmak da mümkün hale gelmiştir.

OpenArena'nın bir kısım Quake 3 modlarıyla uyumlu olup olmadığı test edilmektedir. Test edilmiş bu modlar listesi burada bulunabilir.

Ekran Görüntüleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]