Omaha Sahili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Omaha Beach

Into the Jaws of Death: Robert F. Sargent tarafından fotoğraflanan ABD 1. Piyade Tümeni birlikleri Omaha'ya iniş yapıyor
Tarih6 Haziran 1944
Bölge
Sonuç Müttefik zaferi
Taraflar
 Almanya
Komutanlar ve liderler
Dietrich Kraiß
Ernst Goth
Omar N. Bradley
Norman Cota
Clarence R. Huebner
Willard G. Wyman
George A. Taylor

Omaha Sahili veya Omaha Plajı (İngilizce: Omaha Beach), İkinci Dünya Savaşı sırasında Overlord operasyonunun amfibi saldırı bileşeni için belirlenmiş beş sahil çıkarma bölgesinden biriydi. 6 Haziran 1944'te Müttefikler, Normandiya çıkarmasıyla Alman işgali altındaki Fransa'yı işgal etti.[1] "Omaha", Fransa'nın Normandiya sahilinin İngiliz Kanalı'na bakan 8 kilometrelik (5 mil) bir bölümünü ifade eder. Sainte-Honorine-des-Pertes'in doğusundan, Douve Nehri ağzının sağ kıyısındaki Vierville-sur-Mer'in batısına kadar uzanır. Buradaki çıkarmalar, doğudaki Gold Beach'deki İngiliz çıkarmalarını batıdaki Utah Beach'deki Amerikan çıkarmalarıyla ilişkilendirmek için gerekliydi, böylece Seine Körfezi'nin Normandiya kıyılarında sürekli bir yerleşim sağlıyordu. Omaha'yı almak, deniz taşımacılığı, mayın temizleme ve İngiliz, Kanada ve Özgür Fransız donanmalarının katkılarıyla ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri Donanması ve Sahil Güvenlik tarafından sağlanan bir deniz bombardıman kuvveti ile Birleşik Devletler Ordusu birliklerinin sorumluluğunda olacaktı.

Omaha'daki birincil hedef, Port-en-Bessin ile Vire Nehri arasında sekiz kilometre (5.0 mil) derinlikte bir sahil başını güvence altına almaktı. Ayrıca doğuda Gold'daki İngiliz çıkarmalarıyla bağlantı kurmak ve Utah'a çıkan VII Kolordu ile bağlantı kurmak için batıda Isigny bölgesine ulaşmaktı. Amerikan 29. Piyade Tümeni, Pointe du Hoc'tan yönlendirilen dokuz United States Army Rangers (Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Korucuları) ile birlikte sahilin batı yarısına saldırdı. Savaşta deneyimi olan 1. Piyade Tümeni'ne doğu yarısı verildi.

Çıkarmaların karşısında Alman 352. Piyade Tümeni vardı. 12.020 askerin 6.800'ü, 53 kilometrelik (33 mil) bir cepheyi savunmak için yerleştirilmiş deneyimli savaş birlikleriydi. Alman stratejisi, su hattındaki herhangi bir deniz saldırısını yenmeye dayanıyordu ve savunmalar esas olarak kıyı boyunca güçlü noktalarda konuşlandırıldı.

Müttefik planı, kıyı savunmasını yıpratmak için tankların, piyadelerin ve savaş mühendisi kuvvetlerinin ilk saldırı dalgasını gerektiriyordu. Böylece daha büyük gemilerin saldırı dalgalarını indirmesine izin verecekti. Ancak çok azı planlandığı gibi gitti. Navigasyondaki zorluklar, çıkarma gemilerinin çoğunun gün boyunca hedeflerini ıskalamasına neden oldu. Alman savunması beklenmedik bir şekilde güçlüydü ve sahile iniş yapan ABD birliklerine önemli kayıplar verdirdi. Savaş mühendisleri yoğun ateş altında sahildeki engelleri aşmak için mücadele etti; daha sonra inişler, temizlenen birkaç kanalın etrafında toplandı. Sadece çıkarma sırasında alınan kayıplarla zayıflayan hayatta kalan saldırı birlikleri, sahildeki çıkışları temizleyemedi. Bu, daha fazla soruna ve bunun sonucunda daha sonraki inişler için gecikmelere neden oldu. En sonunda hayatta kalan grupların doğaçlama saldırılar yapması ve en iyi savunulan noktalar arasındaki blöfleri ölçeklendirmesi küçük penetrasyonlara ulaştı. Günün sonunda, daha sonra iç kısımlardaki daha zayıf savunmalara karşı istismar edilen ve sonraki günlerde asıl D-Day hedeflerine ulaşılan iki küçük izole dayanak noktası kazanılmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]