Oliver Sykes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olive Sykes

Oliver Scott "Oli" Sykes 20 Kasım 1986 doğumlu İngiliz müzisyen. Bring Me the Horizon'ın ana vokali olarak tanınmıştır. Ayrıca giyim firması Drop Dead'in kurucusudur.

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliver, 20 Kasım 1986'da Ashford, İngiltere'de doğdu. Henüz bebekken ailesi Avustralya'ya taşındı. Sonraki 6 yıl boyunca sürekli Adelaide ve Perth arasında gidip gelen aile, Sykes 6 yaşındayken Stocksbridge, Sheffield, İngiltere'ye taşındı. Oli burada Stocksbridge Yüksek Okulunda okudu.

2003 yılında henüz okuldayken Quakebeat adını kullanarak CD derlemeye başladı. Ayrıca ağabeyi Tom Sykes ve Bring Me The Horizon bateristi Matt Nicholls ile beraber "Womb 2 Da Tomb" adında hip-hop grubu kurdular.

Giyim şirketi[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında Sykes, Bring Me The Horizon'daki vokal ve şarkı yazarlığı işine ilave olarak Drop Dead Clothing adlı giyim şirketini kurdu.

Yazarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Sykes 1 Şubat 2013'te kendisinin ve Drop Dead modeli Ben Ashton-Bell ile birlikte yazdığı Raised By Raptors adlı romanı için fon toplamak amacıyla Kickstarter projesi başlattı. £15.000 hedefle başlanan proje, £39.223 bütçeye ulaştı.

Kişisel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sykes 12 yaşından beri Yaşlı Cadı Sendromu olarak bilinen bir çeşit uyku felci yaşıyor. (Bu hastalıkta yaşlı bir cadı rüyanıza giriyor ve size saldırıyor.)

Sykes 2003 yılında hayvan zulmü hakkında izlediği bir belgeselden sonra vejetaryen oldu. Sykes; "Hayvanların fabrikalarda nelere maruz kaldığını gördükten sonra bu zulmün bir parçası olmak istemedim."

Daha sonra Sykes, PETA'nın yüzü oldu ve şirketi Drop Dead aracılığıyla üzerinde "MEAT SUCKS" (Et kötüdür.) yazan tişörtler üretilmesini sağladı.
Sykes aynı zamanda ateist olduğunu da belirtiyor. Bir röportajında: "Tanrıya inanmıyorum, daha önce böyle kötü bir dünyada ona inanmalı mıyım diye düşünmüştüm, neden tanrıya -yani benim görüşüme göre olmayan bir şeye- inanma ihitiyacı duymalıyım anlam veremiyorum" diyor.

2014'te Alternative Press Müzik Ödüllerinde "Yılın Albümü" konuşmasında Sykes; Ketamine adındaki bir uyuşturucu maddeye bağımlılığı hakkında konuştu. "Grubum beni öldürmek istedi, ailem beni öldürmek istedi, kahrolası kardeşim beni öldürmek istedi" ve söyle devam etti "Aylarca rehabilitasyona gittim ve siz çocuklar bana mektuplar ve e-postalar yolladınız. Rehabilitasyondan çıktığımda eski albümlerde yaptığım gibi bağırmak istemedim, sadece artık içimden geldiğince söylemek istedim."

12 Temmuz 2015'te Sykes, model ve dövmeci Hannah Pixie Snowdon ile Tuscany, İtalya'da evlendi ancak evlilikleri uzun sürmedi 2016 yılında Hannah Pixie Snowdon ile yolları ayrıldı.

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Architects ile videolar[değiştir | kaynağı değiştir]

2008'de tur sırasında Bring Me The Horizon ve Architects grubu iki video çektiler. İlk videoda Sykes ve Architects grubunun vokalisti Sam Carter kavga ediyorlardı ve ikinci videoda ise Oliver ambulansa alınıyordu. Videolar YouTube'a yüklendi. Bunun ardından Sam Carter BMTH hayranları tarafından yüzlerce nefret mesajına tutuldu. Fakat videolar iki grup tarafından yapılan bir oyundan ibaretti. Sykes bu olay üzerine aslında çok iyi arkadaşlar olduklarını ve tüm günün çok sıkıcı olmasından dolayı iki grubun böyle bir şey yaptığını ve videoların olabildiğince inandırıcı olduğunu söyledi.

Moshing kazası[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2013'te Sykes ve grup 12 yaşındaki bir kızın ailesi tarafından dava edildi. Aile sebep olarak kızlarının konser sırasında yapılan mosh pit'te yaralanmasıydı. (Mosh pit; konser sırasında hayranların geri çekilerek ortada oluşturdukları boşluktur.) Sykes Twitter hesabından, konserleri sırasında herhangi bir moshing aktivitesini destekleyici bir kelime kullanmadığını, bu tamamen hayranların kararı olduğunu söyledi. Fakat daha sonra dava düştü ve moshing festivallerde veya konserlerde yasaklanmadı.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bring Me the Horizon[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Count Your Blessings (2006)
  • Suicide Season (2008)
  • There Is a Hell, Believe Me I've Seen It. There Is a Heaven, Let's Keep It a Secret. (2010)
  • Sempiternal (2013)
  • That's The Spirit (2015)