Olimpos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İazak (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.54, 11 Aralık 2016 tarihli sürüm (→‎Antik Çağ)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Olimpos ya da Olympus aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Dağlar

Antik Çağ

Antik çağda toplam 19 dağ Olimpos ismini taşımıştır (eski Yunanca'da ve bağlı kaynaklarda Olympos, Latince'de ve bağlı kaynaklarda Olympus)[1][2]. Bunlardan bazıları,

Bu tarihi isimden esinlenerek, ABD'de iki dağa ve Mars'ta bir dağa aynı isim verilmiştir.

Olympos Yunanca bir kelime olmadığına dair varsayımlar da bulunmaktadır. Bu adın kaynağı ve anlamı tam anlamıyla bilinmese de eski Anadolu dillerinden geldiği ve çoğunlukla "yüksek dağ" anlamını taşıdığı anlaşılmaktadır.Gökyüzündeki bulutlara kadar doruğu uzanan ve tanrıların yerleşim edindiği inancı Sümerlerden Yunan'a girmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Amerika Birleşik Devletleri

Mars

Mitoloji

Kişiler

Müzik

Yerleşim yerleri

Yunanistan

Amerika Birleşik Devletleri

İş Dünyası

Dipnotlar

  1. ^ George E. Bean. Aegean Turkey: An archaeological guide ISBN 978-0-510-03200-5, 1967 (İngilizce). Ernest Benn, Londra. 
  2. ^ "Greek, but islands apart" (İngilizce). Los Angeles Times. 1999-8-1. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
  3. ^ William Ainsworth (1839). Notes on a Journey from Constantinople, by Heraclea, to Angora, in the Autumn of 1838, sf. 236 (İngilizce). Royal Geographical Society, Londra.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)