Olimpos, Kumluca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Olimpos Köyü sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olympos'taki Roma Hamamı

Olimpos,antik kenti Antalya'nın batısında Kumluca İlçesi Tahtalı dağının 10 km kuzeyinde kalan Likya yerleşimidir.[1] Antalya'ya 85,7 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencileri ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği bir tatil mahallesidir. Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir. Olimpos Beydağları Millî Parkı sınırları içinde yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Olympos anıt mezar

Olympos'un ilk kuruluş tarihi hakkında yeterli bilgi olmamakla birlikte kent tarihi hakkında en geniş bilgi arkeolojik yüzeysel araştırmalar ve antik kent'i ziyaret eden belgesel yönetmeni Tekin Gün antik kent'in ilk yerleşim temel kalıntılarının M.Ö.300' Helenistik dönem izleri taşıdığı sanılmaktadır.Helenistik duvar kalıntıları halen görülebildiği antik kent. M.Ö.2.yüzyıldan itibaren Roma ile Anadolu'daki kentler arasında çatışmalar yaşadığını göstermekte.Strabon'un Artemidoros'tan aktararak anlattığı bilgilere göre, Olympos Likya Birliği'nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biridir ve Likya'nın doğusunu temsil etmiştir.[2]Tarihi birçok olaya tanıklık eden antik kent Büyük İskender’in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos’a komşu bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiğini ve bazı tarihçilere göre Olympos şehrini ziyaret ettiğide düşünülmektedir.[3]Antik kaynaklar, Olympus ‘un tarihi kayıtlarda izine ilk defa M.Ö. 78 yılında, Sicilya’daki Roma Valisi Servilius Vatia’nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes’i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak’ın gizli limanlarında saklayarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos’u da kendisine kale yaptığı gözükmektedir.

Konaklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Portakal ağaçları, nar ağaçları ve armut ağaçları ile çevrelenmiş bungalov evlerinde konaklama yapılabildiği gibi son zamanlarda değişik tarzlarda birçok işletme açılmıştır. Sahile yakın yerlerde kamp şeklinde çadırla konaklama imkanı sunan işletmeler de mevcuttur.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Antalya Olympos". Araştırma Yazı:Tekin Gün,Mootol / Eylül 2008 Antalya. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Kumluca'da Tarih Öncesi Çağlar/3/TARIHI.html". Olimpos-Kumluca. Antalya-Kumluca Belediyesi,28.Temmuz.2020. 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Olympos Antik Kent-Antalya". Araştırma yazı: Yönetmen Tekin Gün. Mootol.Kültür Sanat-Eylül 2008. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]