İçeriğe atla

Old Tjikko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Old Tjikko

Old Tjikko, İsveç'in Dalarna ili'nin Fulufjället Dağı sınırlarını içerisinde bulunan bir Norveç Ladini. 9.558 yaşındaki ladin halen dünyanın en yaşlı ağacı olarak kabul edilmektedir.[1] Ancak Old Tjikko, büyük yaştaki tekil bir ağaçtan ziyade binlerce yıl boyunca gövdesi, dalları ve kökleri yenilenen klonal bir ağaçtır. Old Tjikko yaşayan en eski Norveç ladini ve bilinen en eski üçüncü klonal ağaç olarak bilinir.

Ağacın yaşı, dendrokronoloji hasara neden olacağı için ağaç altından toplanan genetik olarak uyuşan bitki materyaline radyokarbon tarihleme yöntemi uygulanması ile belirlendi. Gövdenin sadece birkaç yüz yaşında olduğu tahmin edilmektedir ancak bir dalın toprak ile temasa girmesi sonucu yeni bir kök filizlenmesi olarak açıklanabilecek bitki katmanlama olarak bilinen bir süreç veya vejetatif üreme (gövde ölürken kök sistemi hala hayatta ise yeni bir gövde filizlenebilir) nedeniyle çok daha uzun süre hayatta kaldığı tespit edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Swedes find 'world's oldest tree'". BBC. 17 Nisan 2008. 21 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2017.