İçeriğe atla

Ohio Eyalet Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Ohio State University
Harita
SloganDisciplina in civitatem (Latince)
Kuruluş1870 (153 yıl önce) (1870)
TürDevlet hibe-arazili araştırma üniversitesi
Eski isim(ler)iOhio Agricultural and Mechanical College (1870–1878)
BağlılıkAssociation of American Universities(AAU)
RektörKristina M. Johnson
Rektör YardımcılarıMelissa L. Gilliam
Akademik personel27,158[2]
Kayıtlı61,677 (Columbus)
67,772 (tüm kampüsler)[3]
Lisansüstü öğrencileri14,571 (Columbus)
14,583 (tüm kampüsler)[3]
KonumColumbus, Amerika Birleşik Devletleri
SporNCAA Division I FBS – Big Ten Conference
MaskotBrutus Buckeye
Nobel ödülleri{{{nobel_ödülleri}}}

Ohio State Üniversitesi, yaygın ismiyle Ohio State veya OSU denilen, Columbus, Ohio'da hibe arazili bir devlet araştırma üniversitesi'dir. University System of Ohio'nun üyesi olarak, önemli kurumsal sıralamalara göre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en iyi devlet üniversiteleri arasında sıralanmıştır.

1870 yılında eyaletin arazi hibe üniversitesi ve 1862 Morrill Yasası ile Ohio'daki dokuzuncu üniversite olarak kurulan Ohio Eyaleti, başlangıçtaki adı Ohio Agricultural and Mechanical College idi ve çeşitli tarımsal ve mekanik disiplinlere odaklanmıştı. Ancak o zamanki Vali ve daha sonra ABD başkanı Rutherford B. Hayes'in yönetiminde kapsamlı bir üniversiteye dönüştü ve 1878'de Ohio Genel Kurulu, adını "Ohio Eyalet Üniversitesi" olarak değiştiren ve kapsamını Üniversite'ye genişleten bir yasa çıkardı. 2000'ler ve 2010'lar boyunca üniversiteye kabul standartları sıkılaştı ve çok daha seçici hale geldi.

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Ohio State'in 1.764-akre (7,14 km2) ana kampüsü, Columbus şehir merkezinin yaklaşık 25 mil (40 km) kuzeyindedir. Kampüsün tarihi merkezi yaklaşık 11 akre (4,5 ha) avlusu olan Oval'dir.[5] Asıl kampüs, ileride Oval'e dönüşecek olan Üniversite Salonu'na bakan İngiliz kır evi tarzında düzenlenmişti. 1905'ten 1913'e kadar New York City'nin Central Park'ını da tasarlamış olan Olmsted Brothers, mimari danışman olarak sözleşme imzalamışlardı. Onların liderliğinde, merkez ekseni Oval üzerinden olacak şekilde daha resmi bir peyzaj planı oluşturuldu. Bu eksen, üniversitenin sokak ızgarasını Columbus Şehri'nin sokak ızgarasından 12.25 derece kaydırdı. 1915'te ana kütüphanenin inşası bu ızgara değişimini güçlendirdi.[6]

Ulusal Tarihi Yerler Sicilinde dört bina listelenmiştir: Hale Hall (başlangıçta Enarson Hall denirdi), Hayes Hall, Ohio Stadyumu ve Orton Hall. Kampüsleri tutarlı mimari tarzıyla Ohio Üniversitesi ve Miami Üniversitesi gibi eski devlet üniversitelerinin aksine, Ohio Eyalet kampüsü geleneksel, modern ve postmodern tarzların karışımıdır.

Oval'in batı ucundaki William Oxley Thompson Memorial Kütüphanesi, Ohio Eyalet kütüphanesinin ana şubesi ve en büyük deposudur. Thompson Kütüphanesi, 1913'te Boston firması Allen ve Collens tarafından İtalyan Rönesans Revival tarzında tasarlanmış ve Oval'e yerleştirilmesi Olmsted Kardeşler tarafından önerilmişti. 2006 yılında, Thompson Kütüphanesi, binanın klasik İtalyan Rönesans mimarisini korumak için 100 milyon dolarlık bir yenilemeye başladı.[7]

William Oxley Thompson Memorial Kütüphanesindeki Doğu Atriyumu

Ohio State, 5,8 milyondan fazla ciltten oluşan birleşik bir koleksiyonla Kuzey Amerika'nın 18. en büyük üniversite araştırma kütüphanesini işletir. Ayrıca, kütüphaneler düzenli olarak yaklaşık 35.000 seri kitap alır. Son satın almaları, Kuzey Amerika'daki üniversite araştırma kütüphaneleri arasında 16. sıradaydı. Columbus kampüsündeki 21 kütüphanenin yanı sıra, üniversitenin kampüs dışı araştırma tesislerinde ve bölgesel kampüslerde sekiz şubesi ve kampüs yakınında bir kitap deposu vardır. Toplamda, Ohio Eyaleti kütüphane sistemi 55 şubeyi ve özel koleksiyonları kapsar. Bazı daha önemli koleksiyonları, aralarında Amiral Richard E. Byrd'ın arşivlerini ve diğer kutup araştırma materyallerini içeren Byrd Polar Araştırma Merkezi Arşiv Programı; mikroform üzerine dünyanın en büyük Orta Çağ Slav el yazma koleksiyonuna sahip Hilandar Araştırma Kütüphanesi; dünyanın en büyük orijinal çizgi roman deposu olan Ohio State Çizgi Roman (ing: Cartoon) Kütüphane ve Müzesi; Lawrence ve Lee Tiyatro Araştırma Enstitüsü ve Senatör John Glenn'in arşivlerini kapsar.

Oval'in doğu ucundaki geleneksel kampüs geçidindeki, 1989 Wexner Sanat Merkezi'dir. New York'tan Peter Eisenman ve Columbus'tan Richard Trott tarafından tasarlanan merkez, büyük ölçüde Ohio Eyalet mezunu Leslie Wexner'in 1980'lerde 25 milyon dolarlık hediyesi ile finanse edildi. Merkez, yeni siparişlere ve sanatçı misafirhanelerine odaklanarak görsel ve sahne sanatlarının tüm yönlerini kapsayacak şekilde kuruldu. Tasarımının bir kısmı, daha önce aynı yere sahip olan cephaneliğe saygı duruşunda bulunmaktı. Çığır açan yapısökümcü mimarisi, neslinin en önemli yapılarından biri olarak övgülere neden oldu. Tasarımı, sergilemeye çalıştığı birçok sanat kurulumu için idealden daha azını yaptığı için de eleştirildi. Wexner Center'ın kalıcı koleksiyonunun en önemli parçası, mezunlardan Leslie Wexner tarafından açık artırmada 45 milyon dolara satın alınan Picasso'nun Siyah Koltukta Çıplak tablosu'dur.

Ön planda Drinko Hall ve Güney Oval ile ana kampüsün havadan görünümü.

Oval'in güneyinde, genellikle Güney Oval olarak adlandırılan, biraz daha küçük bir yeşil alan genişliği vardır. Doğu ucunda Ohio Union vardır. Batıda Hale Hall, Kuhn Honors Evi, Browning Amphitheatre (geleneksel taş Antik Yunan tiyatrosu) ve Mirror Lake bulunur.

Ekim 2004'te tahsis edilen Knowlton Hall Ohio Stadyumu'nun yanında, West Woodruff Bulvarı ile Tuttle Park Place'in köşesindedir. Knowlton Hall, Fisher College of Business ve Hitchcock Hall ile birlikte Kuzey kampüsünün kuzeybatı köşesinde akademik bir çekirdektir. Knowlton Hall, Columbus'tan WSA Studio ile birlikte Atlanta merkezli Mack Scogin Merrill Elam tarafından tasarlanmıştır. Hall, KSA Café'yi, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama bölümlerini ve yaklaşık 550 lisans ve lisansüstü öğrencisini barındırır. Knowlton Hall, Ohio Eyalet kampüsünün genel kırmızımsı kahverengi tuğlasından, binanın dışını kaplayan belirgin beyaz mermer karolarla ayrılır. Bu eşsiz duvar kaplaması Knowlton Hall'un adaşı ve patronu Austin E. Knowlton tarafından istenmişti. Knowlton ayrıca her sütunun mimari'nin klasik düzenlerinden birini temsil ettiği beş beyaz mermer sütunun alana dikilmesini istemişti.[8]

Ohio Eyalet Tıp Fakültesi merkez kampüsün güney ucundadır. Bir kanser araştırma enstitüsü olan ve Ulusal Kanser Enstitüsü'nün 41 kapsamlı kanser merkezinden biri olan James Kanser Hastanesi'nin yanı sıra bir kardiyovasküler hastalık araştırma enstitüsü olan Richard M. Ross Kalp Hastanesi'ne ev sahipliği yaparr.

Kampüse Kampüs Bölgesi Otobüs Servisi hizmet vermektedir.

Bölgesel kampüsler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite ayrıca beş alanda bölgesel kampüsler işletmektedir:

 • Lima'daki Ohio Eyalet Üniversitesi – Lima, Ohio'da 1960'da kuruldu
 • Mansfield'daki Ohio Eyalet Üniversitesi – Mansfield, Ohio'da 1958'de kuruldu
 • Marion'daki Ohio Eyalet Üniversitesi – Marion, Ohio'da 1957'de kuruldu
 • Newark'taki Ohio Eyalet Üniversitesi – Newark, Ohio'da 1957'de kuruldu
 • Ohio Eyalet Üniversitesi Tarımsal Teknik Enstitüsü (ATI) – 19639'da Wooster, Ohio'da kuruldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Office of Investments | Office of Business and Finance". Busfin.osu.edu. 7 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2022. 
 2. ^ a b c "Statistical Summary (Autumn 2018)". osu.edu. Ohio State University. 24 Kasım 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2019. 
 3. ^ a b c Sonbahar 2021 sömestre itibarıyla. "Preliminary Headcount, Fall Term 2021". Ohio Department of Higher Education. 12 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2022. 
 4. ^ "IPEDS-Ohio State University". 21 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2023. 
 5. ^ "FAQs". Üniversite Kütüphaneleri. Ohio Eyalet Üniversitesi. 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2016. 
 6. ^ Wyngaard, Susan (1996). "Peter Eisenman'ın Kütüphanesinde Yaşamak veya, Postmodern Cennette Sıradanı Yönetmek". Sanat Belgeleri: Journal of the Art Libraries Society of North America. 15 (2): 37-39. doi:10.1086/adx.15.2.27948845. ISSN 0730-7187. JSTOR 27948845. 21 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2023. 
 7. ^ "OSU's main library reopens today after three-year, $109 million renovation". The Columbus Dispatch (İngilizce). 18 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2018. 
 8. ^ "Knowlton Hall, Austin E". 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2014.