OTRS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
OTRS
OTRS 6 Wikimedia (en).png
Bilet Kuyruk Görünümü
Geliştirici(ler) OTRS Inc.
Güncel sürüm 8
Programlama dili Perl
Platform Multi-platform
Resmî sitesi otrs.com
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

OTRS (tam adıyla Open-source Ticket Request System) bir çeşit internet tarayıcısı tabanlı e-posta istemcisidir. Kullanıcılar herhangi bir program yüklemeden ana sunucuda yüklü olan web tabanlı uygulamaya herhangi bir internet tarayıcısı ile ulaşabilirler. Kullanıcılar kendilerine sunulan haklar çercevesinde belirli eposta hesaplarına gönderilen e-postaları okuyabilir, gelen e-postalara cevap verebilir, yeni e-posta oluşturabilirler.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sisteme ulaşan ve sistemden yeni gönderilen her ileti bir bilet (orijinal adıyla ticket) numarası alır. Bu ileti cevaplandığı zaman gene aynı bilet numarası ile saklanır. İstendiği zaman bilet, bilet numarası ile ileti ağacı şeklinde geri çağırılabilinir. Birden fazla kişi bilete erişebilir, mesajlaşmaya katılabilir. Ayrıca aynı kişi tarafından benzer konularda gönderilen biletler birleştirilebilir.

Platform[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçından bu yana program Perl ile geliştirilmektedir. Javascript ile daha kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmuştur. Başlangıçta sadece MySQL ile çalışan OTRS şu an hali hazırda PostgreSQL, Oracle, DB2 ve Microsoft SQL Server içinde destek sunmaktadır. OTRS, Unix, Linux Dağıtımları, Mac ve Windows üzerinde çalışabilmektedir.

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]