Nur Banu Molla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nur Banu Molla (d. 1972, İstanbul), Türk arkeolog, gazeteci ve radyocu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1972 yılında İstanbul'da doğdu. 1993'te İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı'ndan mezun oldu. Günaydın gazetesinde muhabirlikle başladığı mesleğe, radyolar ve televizyonlarla devam etti.

HBB, Radyo Contact, Show Radyo, Radyo Klas, Medical Channel, NTV Radyo, Best FM, Radyo Time, Power FM, Radyo Fenomen, Radyo Tatlıses, Radyo Müzik ve Slow Time'da editörlük, muhabirlik, spikerlik görevlerini üstlendi. NTV'nin dış seslerinden biri oldu. 2008 yılında Bengütürk TV'de ana haber spikerliği ve editörlük yaptı. Best FM'de başladığı Hayatın ta Kendisi isimli programı, Airport TV'de 56 hafta canlı yayında hazırlayıp sundu.

2005 yılında Kırmızı Şapkalı Ada adlı romanını Neden Kitap'tan çıkardı. 2008 yılında yazdığı "Kimseye Etmem Şikâyet" adlı hikâyesi ile Ümraniye Belediyesi Geleneksel Hikâye Yarışması'nda ödül aldı. 2010 şubatında Pozitif Yayınları'ndan Ben de Spiker Olucam adlı kitabı yayınladı.

Nur Banu molla, 2012 yılı başından bu yana Saran Holding Radyoları Radyo Müzik, Slow Time, Radyo Trafik ve Radyo Spor'da görev alıyor. Radyo Müzik isimli Türkçe pop müzik istasyonunun haber bültenlerini hazırlayıp sunan Molla, hafta içi her sabah 07.00-10.00 arasında Cem Ceminay ile birlikte Slow Time'da Show Time'a çıkıyor. Bisiklet Yolu isimli programı Radyo Trafik'te yayınlanıyor.

Dublaj çalışmalarına da devam eden Molla, reklamlara sesi ile katkıda bulunmayı sürdürüyor.