İçeriğe atla

Nietzsche Ağladığında

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nietzsche Ağladığında
When Nietzsche Wept
Kitap kapağı
YazarIrvin D. Yalom
ÇevirmenAysun Babacan
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
KonuÜmitsizlik
TürDüşünce romanı
Yayım1992 (özgün)
1996 (Türkçe)
Yayımcı(özgün)
Ayrıntı Yayınları (Türkçe)
Sayfa432
ISBN9789755391465

Nietzsche Ağladığında (özgün adı: When Nietzsche Wept) Irvin D. Yalom tarafından yazılmış, ümitsizliği ve yanılsamaları konu alan bir düşünsel romandır.

Roman, Nietzsche'nin hayatını ve düşüncesini, psikanaliz ile harmanlayarak anlatır. Romanın ortamı psikanalizin doğumu öncesinde olan 19.yüzyıl Viyana’sıdır. Dönemin ünlü şahısları Josef Breuer, Sigmund Freud, Lou Andreas-Salomé kitabın yan karakterlerini oluşturur.

Roman bu gerçek kişilerin bilimsel, felsefi, sosyal görüşlerini Nietzsche ile kurgulanmış olay örgüsü içinde kimi zaman gerçek kimi zaman sadece kurgusal bir şekilde iletir.

Birçok dile çevrilen eser, Türkiye'de Ayrıntı Yayınları tarafından basılmış[ne zaman?] ve Türkçe çevirisi Aysun Babacan tarafından yapılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Eserdeki temel nokta, Joseph Breuer'in, Nietzche'nin hastalığını kendi hastalığıymış gibi sunup Nietzche'den çözüm beklemesidir. Buradaki amaç, Nietzche'nin kendi hastalığını bir başkası üzerinde tedavi etmesidir..[kaynak belirtilmeli]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitabın yazarı romanın konusunu şu şekilde anlatmaktadır:[1]

Hikâyenin konusu Nietzsche’nin 1882 yılında Lou Salome’yle ilişkisinin sona ermesi yüzünden büyük bir umutsuzluğa düştüğü yıla rastlamaktaydı. Ve Nietzsche’nin terapiste gitmesi gerekiyordu. Yalom uzun araştırmalardan sonra o dönemde terapistin olmadığını eğer Nietzsche yardım için bir doktora gitse sorununun tıbbi bir konu olmadığı söylenirdi. Ya da belki de dini danışmanlık için anlayışlı bir din adamına başvururdu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ruhsal Yaklaşım ve İnsan: Türkiye'de Bir Uygulama Örneği" (PDF). Tasavvuf: İlmî ve Akademik Araştırma Dergisi, 15. 30 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 30 Eylül 2021.