Irvin D. Yalom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Irvin David Yalom, (d. 13 Haziran 1931, Washington, DC), Amerikalı psikanalist, psikiyatrist, psikoterapist ve yazar.

Profesör unvanına sahip olan Yalom, Standford Üniversitesi'nden emekliye ayrılmış olup, alanında oldukça zengin bir yapıya sahip, bilimsel kitapların ve romanların sahibidir. Yalom, varoluşçu psikoterapinin en önemli yaşayan temsilcilerinden biridir. Aynı zamanda Uluslararası Sigmund Freud – Psikoterapi 2009 ödülünün de sahibidir.

Yalom

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Washington, DC’de dünyaya gelen Yalom’un Rus-Yahudi kökenli ailesi, I. Dünya Savaşıʼnın bitmesinden kısa bir süre sonra Polonya sınırlarına yakın bir Rus kasabası olan Celtz’ten Amerika’ya göç etmiştir.

Amerika’nın en etkili psikanalistlerinden biri olarak kabul edilen Yalom’un, kendine akıl hocası olarak kabul ettiği kişi Jerome D. Frank idi. Yalom, psikanalistler içinde sürekli olarak kritize edilen psikanalizin geliştirilmesinde öncülük yapmış ve aynı zamanda psikanalizdeki uzun ama etkileyici yeni rehabilitasyon yöntemleriyle insanın psikolojik rahatsızlıklarını yeniden ve daha iyi anlamayı sağlarken, uyguladığı yöntemlere has içeriklerle dolu yazdığı romanlar onun edebiyat dünyasında da yer edinmesine yardımcı olmuştur.

Irvin David Yalom, toplum bilimci ve yazar Marily Yalom ile evlidir. Bu evlilikten dört çocukları olmuştur. Kaliforniya, Palo Alto'da yaşamaktadır. Yazdıklarında kullandığı genel metafor psikanalitiktir ve felsefeyle de iç içedir. Grup terapilerinde uyguladığı varoluşçu yöntem, klasik bir yöntem olsa da Yalom, bunun günümüz psikanalizinde deforme olmasını engelleyen çok daha sonuç alıcı bulgularla devam ettirmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçeye çevrilmiş olanlar:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]