Nick Raider

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nick Raider, New York'lu bir cinayet masası polisinin maceralarını konu alan, İtalyan ürünü olan çizgi roman. Sergio Bonelli Editore tarafından ele alınan çizgi roman, 1988'den 2005'e kadar yayımlanmıştır.

Ortaya çıkaran[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllardır Teks ekibinde olan Claudio Nizzi'nin imzasını taşıyan, Bonelli'den çıkan ilk dedektif çizgi romanı özelliğine sahip Nick Raider, Haziran 1988'de okurlarıyla tanışır. Nizzi, kahramanını yaratırken Ed McBain'in 87. bölgedeki olayları konu alan romanlarından yola çıkar: bu romanlar, yazara, metropol polislerinin soruşturmalarını sürdürürken başvurduğu yöntemleri içeren, hareketlerini kısıtlayacak kesin kuralları belirten bir tür "polisin el kitabı" görevi görür.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick Raider'ın başvurduğu yöntemlere bakarak, Nizzi sayesinde Teks'ten etkilendiği rahatça görülmektedir: Nick; cesur, yorulmak nedir bilmeyen, becerikli ve yeterince şanslı, gerçek bir kahramandır. Ne kadar tehlikeli olursa olsun hiçbir suçluyu elinden kaçırmaz, ne kadar karmaşık olursa olsun bir olayı yarım bırakmaz. Genç Robert Mitchum'un yüz hatları, üstünden eksik etmediği ceketi ve kemerine sıkıştırdığı tabancasıyla New York ağır suçlar masası dedektifi Nick Raider, aslen İtalyan olmasıyla övünür (büyükbabasının adı Raidero'dur) ve gerektiğinde Büyük Elma'nın acımasız şehir cangılına gözü kapalı dalar.

Dostlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli beraber dolaştığı arkadaşı, yüzündeki kocaman gülümsemesi ve her an maceraya atılmaya hazır haliyle Eddie Murphy'yi çağrıştıran Marvin Brown'dur. Marvin'den sonra gözlüklü "masabaşı" dedektifi Jimmy Garnet gelir: bilgisayar araştırmalarında başarılı, çekingen, biraz sakar bir tiptir Garnet, ama eline silahı aldığında nasıl kullanacağını da iyi bilir. Görmüş geçirmiş, yaşlı komiser Art Rayan genç meslektaşlarına baba gibi yakınlık gösteren, grubu organize eden kişidir. Nick'e muhbirlik yapan cüce Alf, becerikli bir bilgi toplayıcı ve sarsılmaz ahlaki kurallara göre hareket eden bir profesyoneldir. Nick'in bir de nişanlısı vardır artık: sevimli ve cesur gazeteci Violet McGraw.

Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick Raider, her ay amansız New York yeraltı dünyasıyla mücadele etmek zorundadır. Sürekli karşılaşılan kötü karakterlerin sayısı fazla değildir. Bunların arasında, çok sevdiği golf kulübünden bir türlü kopamayan, aşırı şişman patron Louise Clementi ve mültecileri ülkeye sokan "Kara Haç" örgütü sayılabilir.

İlk dönem maceraları AD Yayıncılık tarafından Türkçe olarak basılmış, fakat seri kısa sürmüştür.

Daha sonra Rodeo Strip dergisinin 7. sayısında kendisi, 8. sayısında ise arkadaşı Teğmen Art, kısa maceralarla yer almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]