Nick Raider

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nick Rainder
YazarClaudio Nizzi
SeslendirenlerIginio Straffi, Giampiero Casertano
YayımHaziran 1988 – Ocak 2005
YayımcıSergio Bonelli Editore

Nick Raider, New York'lu bir cinayet masası polisinin maceralarını konu alan bir İtalyan çizgi romanıdır. Sergio Bonelli Editore'nin oluşturduğu çizgi roman, 1988'den 2005'e kadar toplamda 200 sayı yayımlanmıştır.[1][2]

Yazar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllardır Teks ekibinde olan Claudio Nizzi'nin imzasını taşıyan, Bonelli'den çıkan ilk dedektif çizgi romanı özelliğine sahip olan Nick Raider, Haziran 1988'de okurlarının değerlendirilmesine sunulmuştur. Nizzi,çizgi roman kahramanını yaratırken, Ed McBain'in 87. bölgedeki olaylarını konu alan romanlarından yola çıkmıştır. Bu romanlar; yazara, metropol polislerinin soruşturmalarını sürdürürken başvurduğu yöntemleri içeren, hareketlerini kısıtlayacak kesin kuralları belirten bir tür "polisin el kitabı" görevini görmüştür.[3]

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick Raider'ın başvurduğu yöntemlere bakarak, Claudio Nizzi sayesinde Teks'ten etkilendiği görülmektedir: Nick karakteri cesur, yorulmak nedir bilmeyen, becerikli ve yeterince şanslı bir kahramandır. Ne kadar tehlikeli olursa olsun hiçbir suçluyu elinden kaçırmaz ve ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir olayı yarım bırakmaz. Genç Robert Mitchum'un yüz hatları, üstünden eksik etmediği ceketi ve kemerine sıkıştırdığı tabancasıyla New York ağır suçlar masası dedektifi Nick Raider, aslen İtalyan olmasıyla övünür (büyükbabasının adı Raidero'dur) ve gerektiğinde Büyük Elma'nın acımasız şehir ormanına gözü kapalı dalar.

Dostlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli beraber dolaştığı arkadaşı Marvin Brown'dur. Marvin'den sonra "masabaşı" dedektifi Jimmy Garnet gelir. Garnet, bilgisayar araştırmalarında başarılı, çekingen ve sakar bir karaktere sahiptir. Art Rayan ise grubu organize eden kişidir. Alf ise Nick'e muhbirlik yapan dostudur. Nick'in bir de nişanlısı vardır: sevimli ve cesur gazeteci Violet McGraw.

Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick Raider, her ay amansız New York yeraltı dünyasıyla mücadele etmek zorundadır. Sürekli karşılaşılan kötü karakterlerin sayısı fazla değildir. Bunların arasında, çok sevdiği golf kulübünden bir türlü kopamayan, aşırı şişman patron Louise Clementi ve mültecileri ülkeye sokan "Kara Haç" örgütü sayılabilir.

İlk dönem maceraları AD Yayıncılık tarafından Türkçe olarak basılmış, fakat bu seri kısa sürmüştür.

Daha sonra Rodeo Strip dergisinin 7. sayısında kendisi, 8. sayısında ise arkadaşı Teğmen Art, kısa maceralarla yer almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Redazione (27 Ekim 2021). "Nick Raider torna con "Trent'anni dopo"". Fumettologica (İtalyanca). 27 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2022. 
  2. ^ "uBC: Nick Raider Description". www.ubcfumetti.com. 30 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2021.