Neue Deutsche Härte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neue Deutsche Härte
Müzikal kökenleriEndüstriyel metal, alternatif metal, groove metal, elektronik müzik, new wave, tekno, EBM
Kültürel kökenleriAlmanya, 1990'lı yılların başı
Önemli çalgılarGitar, bas, bateri, vokaller, klavye, sampler
Diğer konular

Neue Deutsche Härte (kısaca NDH), Türkçe anlamıyla Yeni Alman Sertliği; 1990’lı yıllarda Almanya ve diğer Almanca konuşan ülkelerde, aynı dönemlerde adını duyuran EBM ve endüstriyel rock-metal etkisiyle (özellikle Ministry, Godflesh ve Nine Inch Nails) ortaya çıkmış temelde elektronik müzikten beslenen bir metal müzik akımıdır. Bugün özellikle Rammstein’ın sayesinde Almanya dışında da popülerlik kazanmış, neredeyse tüm dünyada ismi bir şekilde duyurmuştur. Kimi çevrelerce Tanzmetall (dans-metal) olarak da adlandırılan bu tür/akım sert gitar ve davul tonlarının, synthesizer, altyapı ve elektroritm ağırlıklı klavye ile birleşmesinden oluşur, dolayısıyla müzik aletleri genel olarak Elektro gitar,Bateri,Piyano'dur. Sıklıkla Endüstriyel metal öğeleri, Gothic Rock piyanosu, telli çalgılar, koro veya solo sesler de kullanılır. Kendisine yakın olarak ele alabileceğimiz gotik metal gibi türlerden ayıran en büyük özellik ise bu klavye kullanımıdır. Yine kendisine yakın olarak ele alabileceğimiz endüstriyel metal gibi türlerden ayıran en büyük özellik ise sert-saldırgan gitar ve davul tonlarıdır. Ama elbette ki en ayırıcı özelliği vokal dilinin Almanca olmasıdır.

Dans metal[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir NDH grubu olan Rammstein, kendi müziklerini dans metal olarak açıklamışlardır. Herzeleid albümü ile Elektronik Müzik türünde yerlerini almışlardır.

NDH'nin albüm satışları özellikle Almanya ve ABD'de gerçekleşmiştir. Rammstein'ın albümleri 12 milyona yakın satmıştır. Bir başka sarkıcı Joachim Witt'in albüm satışları 1 milyonu bulmuştur. Diğer grup ve sanatçıların albümleri de önemli rakamlara ulaşmıştır.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Akımın başlangıcı konusunda kimi yerlerde Die Krupps, Fleischmann gibi pek çok isim anılsa da kuşkusuz bugün bildiğimiz NDH türü 1994 çıkışlı 2. Oomph! albümü Sperm ile başladı. Kendi adını taşıyan ilk albümü ile "oldschool" EBM (Electronic Body Music) türünün en başarılı işlerinden birini ortaya çıkaran grup, ikinci albümü ile NDH temelini oluşturdu ve ardından akıma kapılacak pek çok gruba esin kaynağı oldu.

Yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu esin kaynağını temel alıp türü genişleten gruplardan Rammstein, özellikle 90’lı yılların ikinci yarısında türün patlamasına ve kendisini takip eden grupların çoğalmasına sebep oldu. Rammstein albümleri dünya üzerinden 25 milyondan fazla kopya sattı. NDH’ye tür yerine akım denmesinin de sebepleri var elbette. Yalnızca müziklerinde değildir farklılıklar. Müziklerinde kullandıkları dil, kışkırtıcı ve kimi zaman pornografik şarkı sözleri, videoları, sahne duruşu, kostümleri ve saç stilleri ile de farkını belli eden bir akımdır NDH. Zaten adı geçen grupların sadece müziklerine baktığımız zaman birbirine çok da benzemeyen geniş bir yelpaze içindelerdir.

Türün genel sanatçıları ve grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Industrial Metal". tvtropes.org. 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2015. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]