Nepi

Koordinatlar: 42°14′37″K 12°20′47″D / 42.24361°K 12.34639°D / 42.24361; 12.34639
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flag of Italy.svg Comune di Nepi
[[Dosya:|120px|Nepi bayrağı]] Nepi arması
Nepi bayrağı Nepi arması
Nepi beldesini gösteren İtalya haritası
Coğrafi bölge
(İta.:Zona)
Merkezî İtalya
Bölge
(İta.:Regione)
İl
(İta.:Provincia)
Belediye Başkanı
Franco Vita (Lista Cıvıca)
(8.6.2009 tarihinden beri)
Yüzölçümü
83,99 km²
Nüfusu
10.000
(2010)
Rakımı
227 m
Tatil günü
San Ptolemy ve San Romanus - 24 Agustos
Posta kodu
01036
Telefon alan kodu
0761
ISTAT kodu
{{{ISTAT}}}
Zaman dilimi
Nepi.jpg
Nepi panoramasi


Nepi (Latince:Nepet veya Nepete), merkezi İtalya'da Lazio Bölgesi'nde Viterbo ili'ne bağlı bir komünü.

Belde maden suyu kaynakları ile çok ünlüdür ve yerden çıkan madensuyu şişelenip "Acqua di Nepi" markası ile tüm İtalya'da pazarlanmaktadır. Beldenin diğer bir ünlü mamulü Roma ve tüm Lazio bölgesinde pazarlanan Nepi sütüdür.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nepi'nin rakımı 227 m'dir. İl merkezi olan Viterbo şehrinden 10 güneydoğuda ve Roma merkezinden 40 km kuzeydedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu beldenin bulunduğu mevkide MÖ 8. yüzyılda, komşusu olan Pizzo kasabası ile birlikte, birer yerleşke olduklari hakkında bilgiler bulunur. Nepet M0 386'dan önce antik Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. Cünkü bu tarihte yazan Livy Nepi ile Sutrium kasabalarının Etruskler için önemli savunma mevkileri olduğunu yazmaktadır ve Nepi şehrini ellerine geçiren antik Romalılar bu şehri kendilerine teslim eden şehir ileri gelenlerini idam etmişlerdir. MO 383'te Nepet bir Romalı kolonisi oldu. MÖ 209'da bir savaşta Romalılara destek sağlamaktan kaçınan 12 Latin kolonilerinden biri idi. Sosyal Savaş (MÖ 91-MÖ 88)'tan sonra "münicipium" yapıldı. Roma imparatorluğu dönemlerinde şehir ismi belgelerde pek geçmemektedir. Ancak önemli Roma yolu olan "Via Cassia"'dan modern Settevene'de ayrılıp Amelia ve Todi'ye giden yolda önemli bir menzil olduğu belgelenmiştir.

MS 8. yüzyıl kısa bir dönem için bir dükalık merkezi olmuştur.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nepi'nin nüfusu (1.12.2009 tahminleri itibarıyla) 10.000 kişidir ve nüfus yoğunluğu 119.06 kişi/km² olur. 19. ve 20. yüzyılda şehir nüfusunun gelişimi şu gösterimde incelenebilir:[1]

Kişi

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Borgia Kalesi:Bir Orta Çağ malikanesi yerine 15. yüzyılda tasarlanıp yapılmıştır. Dört köşe cok kalın duvarları ve her köşede bulunan kule ile ziyaretçilere açık bir eski anıttır.
  • Belediye sarayı: Yapımı 15. yüzyıl. Tasarımı mimar "Genç Antonio da Sangallo". Tamamlanması 18. yüzyıl başarılmaiştir. Zemin katı taştan yapılmadır; birinci katta bir sundurma balkon ile yanlarında pencereler bulunur. Tepesinde ufak Çan kulesi vardır. Günümüzde bir kısmı yerel bölgelerde bulunan arkeolojik kalıntılarinin sergilendiği bir Müze de ihtiva eder. Binanın önünde Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarımlandığı kabul edilen bir fiskiye-çeşme bulunur.
  • Assunta Katedrali: Bir antik tapınak yerine tekrar tekrar yapılan bir bian. İlk defa 12. yüzyılda yapılmıştır. Napoleon ile yapılan savaşlarda Fransız askerleri tarafından yakılmış ve 1831'de çok süslü yeniden yapılmıştır. Katedralin bodrumunda antik tapınağın tanrılara mihrabı günümüze kadar kalmıştır.
  • Nepi antik su kemeri

Komşu beldeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nepi'nin şu komünlerle sınırları bulunur: Campagnano di Roma (RM), Caprarola, Carbognano, Castel Sant'Elia, Fabrica di Roma, Mazzano Romano (RM), Monterosi, Ronciglione, Sutri, Trevignano Romano (RM)

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Italyanca Wikipedia [1] ve Ispanyolca Vikipedia [2] Nepi maddesi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]