Neoscona adianta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Neoscona adianta
Neoscona adianta, Livorno 2.JPG
Neoscona adianta 1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt alem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Araneoidea
Familya: Araneidae
Cins: Neoscona
Tür: N. adianta
Binominal adı
Neoscona adianta
Clerck, 1757
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Neoscona adianta ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Neoscona adianta ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Neoscona adianta, Araneidae familyasından Palearktik bölgede yaygın bir örümcek türü.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1802 yılında Fransız bilgin Charles Athanase Walckenaer (1771–1852) tarafından Aranea adianta[1] adıyla tanımlanan tür 1951 yılında Archer tarafından Neoscona adianta adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için) : Opisthosoma (karın, abdomen) dorsalinde yer alan foliumun içi beyazdır; folium kenarları siyahtır, Yan taraflar ise açık gri, sarımtırak veya kırmızımsıdır[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 5–7 mm, erkek 4–5 mm boyundadır. Karapaks sarımsı olup orta ve yanlarda boyuna koyu çizgilidir. Opisthosoma dorsalinde yer alan foliumun içi beyazdır. Folium kenarları siyahtır, ön tarafta genişçe iki lop yer alır. Yan taraflar ise açık gri, sarımtırak veya kırmızımsıdır. Opisthosomanın ventralinde ise boyuna iki siyah bant yer alır. Epijin büyük, scopula uzun ve kalın, ucu ise yuvarlakçadır. Erkek pedipalpinin tibial apophysisi kuvvetli bir çengel şeklindedir[2].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Çayırlık, mera ve terk edilmiş otlak gibi yerlerde bodur bitkiler üzerinde görülür[2]. Orta Avrupa'da Calluna vulgaris fundaları üzerinde görülür.

Britanya'da genellikle fundalık, kıyıdaki otlaklar ve tuzlu bataklıklarda funda (Calluna vulgaris) ve dikenli katırtırnağı (Ulex) üzerinde bulunur, bazen de otlarda bulunabiliyor. Her iki cinsiyetten erginlerine yaz ortasından yaz sonuna kadar rastlanır. Dişileri biraz daha fazla yaşar ve sonbahara kadar görülebilir.[3].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Palearktik bölgede yayılım gösterir[4] . Doğu-Batı ekseninde batıda İrlanda ve Portekiz ile Kuzey Afrika'dan Avrupa'nın büyük bir kısmından doğuda Japonya ve Tayvan'a kadar; Kuzey-Güney ekseninde kuzeyde Norveç, İsveç ve Baltık ülkelerinden Kuzey Afrika'ya, güney Sibirya'dan İran, Hindistan, Nikobar ve Mariana adalarına kadar geniş alanda dağılım gösterir. Almanya'da kuzeyde ve güneybatıda görülür[5]. Britanya'da İngiltere ile Galler'in kıyı bölgelerinde yayılır.

Finlandiya'dan kayıt yoktur[6].

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinsinin Türkiye'deki[7] 3 türünden biridir. Marmara, Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinden kaydedilmiştir[2].

Alt türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Neoscona adianta adianta
  • Neoscona adianta persecta (Schenkel, 1936)Çin

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Walckenaer, C. A. 1802. Faune parisienne. Insectes. ou Histoire abrégée des insectes de environs de Paris. Paris, 2: 187-250
  2. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  3. ^ Summary for Neoscona adianta (Araneae)
  4. ^ The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick
  5. ^ Fundorte der Heideradspinne in Deutschland auf www.spiderling.de, abgerufen am 23. Juli 2010
  6. ^ Karte zur weltweiten Verbreitung der Heideradspinne von der British Arachnological Society, abgerufen am 23. Juli 2010
  7. ^ Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]