Necronomicon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Lovecraft hayranı tarafından hazırlanmış Necronomicon örneği

Necronomicon, Howard Phillips Lovecraft'ın kendi yarattığı Cthulhu Mitosu'nu desteklemek için çoğu öyküsünde bahsini geçirdiği kurmaca[1] kitap. İlk olarak "The Hound" (1924) başlıklı Lovecraft öyküsünde yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

H. P. Lovecraft'ın yarattığı kurgusal bir karakter olan[1] Abdul Alhazred tarafından 8. yüzyılda yazılmıştır. Yunancadan çevirisi Lovecraft'ın iddiasıyla Ölüler Yasasının Simgesi (necros: ölü, nomos: yasa, eikon: simge) başka bir yaklaşımla ise Ölülerin Sınıflandırılması'dır. (necros: ölü, nemo: sınıflamak, ikon: nötr sıfat eki). Yazar, kitabın özgün adının Kitab Al Azif olduğunu ve 950 yılında Theodorus Philetas tarafından Yunancaya çevrildiğini söyler.

Piyasada birbirinden tamamen farklı birçok Necronomicon bulmak mümkündür. Bunlardan en çok bilineni "Simon" Necronomicon'u denilen kitaptır. Bu Kitap Sümer mitolojisiyle bağlantılıdır.

Necronomicon Gate

Necronomicon ve okült[değiştir | kaynağı değiştir]

Necronomicon okülttür. Lovecraft öykülerinin çoğunda Necronomicon'dan bir tiksinti ile bahseder. O gizin araştırılması sonucu ortalığa çıkan/çıkabilecek şeylerden bahseder. Tasarımının sahibi bilinmemekle birlikte Necronomicon Gate olarak bilinen bir tür okült de Necronomicon'un piyasadaki örnekleri üzerinde görülebilmektedir.

Necronomicon'un popüler kültüre etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lovecraft'ın yarattığı bu kurgusal kitabın müzikte etkilerine sıklıkla rastlanır.

  • Nox Arcana adlı grubun Necronomicon adında bir albümü vardır. Albüm genel olarak Lovecraft'a adanmıştır ve Cthulhu Mitosu ile ilgili şarkılar bulunmaktadır.
  • Kataklysm adlı death metal grubunun simgesinin içinde Necronomicon Gate bulunmaktadır.
  • Cold Winter Sun adlı ingiliz metal grubunun demosu da Lovecraft'a adanmıştır ve Necronomicon adlı bir şarkısı vardır.
  • Warcraft'ın internet üzerinden en çok oynanan haritası olan DotA-Allstars'da ve Valve tarafından geliştirilen DotA 2 isimli oyunda bir eşyanın adı Necronomicon'dur. Karakterler kitabı kullanarak bir okçu bir de piyade necronomicon savaşçılarını diriltebilirler.
  • Şilili bir grup olan Attomic Agressor'un Necronomicon adlı bir şarkısı vardır.
  • Evil Dead/Şeytan'ın Ölüsü/Kötü Ruh serisi. Bu seride olaylar direkt olarak Necronomicon bazlıdır ve ana karakter Ash'in (Bruce Campbell) başına gelenlere de bu kitap sebep olur. Ancak bu Necronomicon Lovecraft Necronomicon'unu değil de "Simon" Necronomicon isimli kitabı baz alır.
  • Binding of isaac adlı oyunda aynı isimde bir eşya bulunmaktadır. Eşya kullanıldığında ekrana boş göz çukurları ve eksik dişli bir suratı olan kitabın imgesini gösterdikten sonra mevcut odada bulunan tüm rakiplere zarar verir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Quotes Regarding the Necronomicon from Lovecraft's Letters". www.hplovecraft.com. 3 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2021.