Ötelerden (film, 1986)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ötelerden
From Beyond
Film afişi
Yönetmen Stuart Gordon
Senarist Kısa Hikâye:
H.P. Lovecraft
Film Senaryosu:
Brian Yuzna, Dennis Paoli, Stuart Gordon
Oyuncular Jeffrey Combs
Ken Foree
Barbara Crampton
Ted Sorel
Müzik Richard Band
Cinsi Sinema filmi
Türü Korku, Gerilim, Bilimkurgu, Fantezi
Renk Renkli
Yapım yılı 1986, ABD
Çıkış tarih(ler)i 24 Ekim 1986 (ABD)
Süre 86 dk.
Dil İngilizce

Ötelerden, H. P. Lovecraft tarafından kaleme alınmış aynı adlı hikâyeden yola çıkan ve senaryosu Dennis Paoli tarafından yazılıp 1986 yılında Stuart Gordon tarafından yönetilmiş bir korku - gerilim - bilimkurgu filmidir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Crawford (Jeffrey Combs), resonator adlı cihazı denerken (manyetik alanla öteki boyuta geçiş sağlıyor) yılan şeklinde bir canlının saldırısına uğrar. Makinenin çalışmasının sevinci ile hemen Dr. Edward'a (Ted Sorel) olayı bildirir. Dr. Edward ise makineyi kendisi de denemek isteyip neler olacağını görmek istemektedir. Makineyi uzun süre çalıştırarak kendisini tehlikeye atan Edward, ötelerden gelen yaratık tarafından öldürülür. Olay üzerine Crawford suçlanıp, akıl hastanesine kaldırılır. Kendisine yardım etmek isteyen Dr. Katherine (Barbara Crampton), Crawford'ın anlattığı olay hakkında araştırma yapmak için akıl hastanesinden çıkartıp Crawford'ın aynı olayla tekrar yüzleşmesini sağlamak istemektedir. Bir polis eşliğinde olayın yaşandığı eve giden Crawford ve Dr. Katherine, makinenin çalışmasıyla gerçeği anlar ve makinenin işe yaradığını kanıtlamak için birkaç kez bu vahşetle karşı karşıya kalır fakat denemeler sonucunda hayatta yalnızca Dr. Katherine kalabilir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rolü
Jeffrey Combs Crawford Tillinghast
Ken Foree Buford 'Bubba' Brownlee
Barbara Crampton Dr. Katherine McMichaels
Ted Sorel Dr. Edward Pretorius
Carolyn Purdy-Gordon Dr. Bloch
Bunny Summers Komşu binadaki kadın
Bruce McGuire Jordan Fields

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Crawford ve Katherine karakterlerini Re-Animator adlı filmden de tanınan Jeffrey Combs ve Barbara Crampton canlandırıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]