İçeriğe atla

Nešto što kje ostane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Sweetest Thing That Will Remain
2009 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
ÜlkeMakedonya
Şarkıcı(lar)Stefan Filipovski, Martin Filipovski
DilMakedonca
Besteci(ler)Damjan Lazarov, Jovan Jovanov
Söz yazar(lar)ıElvir Mekić
Finallerdeki sonuçları
Yarı final derecesi10.
Yarı final puanı45
[[|◄ Let Me Love You (2008)]]   

"Nešto što kje ostane" (Makedonca: Нешто што ќе остане; Türkçe: Kalacak Bir Şey), 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Next Time'ın Makedonya adına seslendirdiği şarkıdır. Şarkı 12 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen ilk yarı finalde yarışmış, ancak onuncu olarak küçük bir farkla finale yükseleme hakkını kaybetmiştir. Şarkının The Sweetest Thing That Will Remain adında İngilizce bir sürümü de bulunmaktadır.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, Makedonyalı besteci ve şarkıcı Jovan Jovanov ve Damjan Lazarov tarafından bestelendi. Şarkının sözleri ise Elvir Mekić tarafından yazıldı.[1][2]

Makedonya'daki Eurovision ön elemelerini geçtikten sonra, şarkı, daha fazla rock ögeleri içerecek şekilde yeniden düzenlendi. Şarkı için bunun yanında bir İngilizce ve bir de Hırvatça sürüm, The Sweetest Thing That Will Remain ve Ne dam da te diraju adlarıyla kaydedildi. Bu İngilizce sürümün sözleri Damjan Lazarov tarafından yazılırken, Hırvatça sürümün sözleri ise Elvir Mekić tarafından yazıldı. Ancak şarkının yarışmada Makedonca olarak söylenmesine karar verildi.

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Stefan ve Martin "Nešto što kje ostane" şarkısının klibinde

Şarkı için çekilen video-klip, şarkının bestecisi Jovan Jovanov tarafından çekildi ve "Exit B Production" tarafından düzenlendi.[3][4] Video çekimleri Üsküp'ün çeşitli yerlerinde 28-29 Mart 2009 tarihlerinde yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Klier, Marcus (21 Şubat 2009). "FYR Macedonia: Next Time to Eurovision". ESCToday. 17 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2009. 
  2. ^ Fisher, Luke (21 Şubat 2009). "Next Time to represent FYR Macedonia in Moscow". Oikotimes. 30 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2009. 
  3. ^ [1] 29 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Macedonian)
  4. ^ [2] 22 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Macedonian)
Önce gelen:
Let Me Love You
Makedonya'nın Eurovision şarkısı
2009
Sonra gelen:
Jas Ja Imam Silata