Nazlı Deniz Kuruoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Nazlı Deniz Kuruoğlu, eski bir Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması katılımcısı, Miss Europe 1982 birincisi Avrupa Güzeli, bale sanatçısı ve akademisyen.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Klasik Bale bölümü mezunu olan Kuruoğlu, menisküs ameliyatı olduktan sonra dans kariyerine son verene kadar Devlet Operası gibi önemli kurumlarda balerin olarak sanat icra etmiştir. Mezun olduğu üniversite hareket bilimleri konusunda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda bir kozmetik şirketinin de ortağı olan Kuruoğlu, resim yapmanın yanı sıra binicilik ve motocross, Offroad gibi açık hava sporlarıyla da yakından ilgilenmektedir.

1981 Miss Turkey Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması'nda birinci olamasa da dereceye girdi ve Türkiye'yi Miss Europe Avrupa Güzellik Kraliçesi Yarışması'nda temsil etme hakkı kazandı. 12 Haziran 1982 tarihinde, o yıl İstanbul'da düzenlenen Miss Europe 1982 yarışmasında birinci oldu. Böylece Kuruoğlu, Türkiye tarihinde Avrupa Güzeli unvanını taşıyan üçüncü kişi oldu (Günseli Başar ve Filiz Vural'dan sonra).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Danimarka Anne Mette Larsen
Miss Europe
1982
Sonra gelen:
Türkiye Neşe Erberk