Nazlı Deniz Kuruoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nazlı Deniz Kuruoğlu, 1962 Doğumlu 1982 Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması katılımcısı, Miss Europe 1982 birincisi Avrupa Güzeli, bale sanatçısı ve akademisyen.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Klasik Bale bölümü mezunu olan Kuruoğlu, menisküs ameliyatı olduktan sonra dans kariyerine son verene kadar Devlet Operası gibi önemli kurumlarda balerin olarak sanat icra etmiştir. Mezun olduğu üniversite hareket bilimleri konusunda öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Kuşadası Caferli köyünde yaşayan Kuruoğlu, resim yapmanın yanı sıra binicilik ve motocross, Offroad gibi açık hava sporlarıyla da yakından ilgilenmektedir.Kuşaşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanıdır.

1981 Miss Turkey Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması'nda dereceye girdikten sonra Türkiye'yi Miss Europe Avrupa Güzellik Kraliçesi Yarışması'nda temsil etme hakkı kazandı. 12 Haziran 1982 tarihinde, o yıl İstanbul'da düzenlenen Miss Europe 1982 yarışmasında birinci oldu. Böylece Kuruoğlu, Türkiye tarihinde Avrupa Güzeli unvanını taşıyan üçüncü kişi oldu (Günseli Başar ve Filiz Vural'dan sonra).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Danimarka Anne Mette Larsen
Miss Europe
1982
Sonra gelen:
Türkiye Neşe Erberk